70 درصد دستگاه های خودپرداز به سیستم ماهیگیری متصل هستند


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، مهران محرمیان معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه اکنون ثبت چک صیادی از طریق دستگاه های خودپرداز باید در دستگاه خودپرداز همان بانک صادرکننده چک انجام شود. : شتاب در زمینه سیستم های کارتی که تمامی دستگاه های خودپرداز متصل هستند، این سرویس را برای چک های ماهیگیری نیز ارائه خواهیم کرد تا دارندگان چک بتوانند از تمامی دستگاه های خودپرداز متصل به یک ماهیگیر برای ثبت چک خود استفاده کنند.

وی افزود: ارائه این امکان به تعداد محدودی از بانک هایی که دستگاه های خودپرداز آنها به سامانه صیادی متصل نیست از این نظر مشکلی ایجاد نمی کند، البته همه بانک ها باید در اسرع وقت دستگاه های خودپرداز خود را به سامانه صیادی مجهز کنند.

معاون فناوری های نوین وزیر فناوری چک در خصوص اجرای قانون چک گفت: خوشبختانه روند اجرای قانون سرعت بسیار خوبی داشته و به مراحل پایانی کار نزدیک می شویم. وی افزود: ذخیره و تایید صدور و دریافت در این سامانه که خوشبختانه به خوبی کار می کند.

محرمیان با بیان اینکه در حال حاضر 60 درصد بازار چک در کشور از نوع صیادی است، گفت: خوشبختانه اثر بسیار خوبی که از اجرای این قانون در جامعه می بینیم کاهش چشمگیر چک های برگشتی هم از نظر است. از نظر تعداد و مبلغ «نرخ برگشت چک های جدید کمتر از چک های قدیمی و روند آن کاهشی است.

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی به مردم قول می دهد که با اجرای قانون جدید چک، معاون فناوری های نوین پرداخت جایگاه واقعی خود و اعتماد ذینفع چک گیرنده را بازگرداند، گفت: نزدیک می شود.

محرمیان با اشاره به اینکه بانک مرکزی موظف است ابزارهای مختلفی را در اختیار هموطنان خود قرار دهد تا بتوانند چک های خود را به راحتی تایید، ثبت و حواله کنند، افزود: این ابزارها از سال گذشته با موبایل بانک، اینترنت بانک و اپلیکیشن موبایل آغاز شد. ، دسترسی به این سرویس از طریق پیامک فراهم شده است و در حال حاضر خودپردازهای بانک ها و مراقبت از کسانی که گوشی هوشمند ندارند، با امکان پیامک و خودپرداز، این دسته از افراد نیز بدون دغدغه خدمات را دریافت خواهند کرد.

این مقام مسئول بانک مرکزی با بیان اینکه بر اساس آمار حدود 70 درصد دستگاه های خودپرداز کشور مجهز به سیستم ماهیگیری هستند، افزود: اکنون بیش از 20 بانک در کشور که دستگاه های خودپرداز آنها بیش از 40 هزار دستگاه است، به سامانه صیادی متصل هستند و به تدریج آمار این دستگاه ها در ارتباط با سیستم ماهیگیری در حال افزایش هستند.

وی در خصوص برخی از بانک هایی که دستگاه خودپرداز آنها هنوز به سامانه صیاد متصل نیست، گفت: هشت دستگاه خودپرداز آنها به سامانه صیاد متصل نیستند که شش بانک بسیار کوچک و دو دستگاه از بانک های نسبتاً بزرگ کشور هستند. به این بانک ها در این زمینه هشدارهای لازم داده شده و از آنها خواسته شده است تا در اسرع وقت اقدامات لازم برای تجهیز دستگاه های خودپرداز به سامانه صیادی را در دستور کار قرار دهند.

وی افزود: اکثر این بانک ها دارای محدودیت های فنی هستند که با پیگیری بانک مرکزی رفع خواهد شد.

مجهز به چک تضمینی با شناسه ماهیگیری

قائم مقام وزیر فناوری های نوین در خصوص چک تضمینی و لزوم ثبت آن در سامانه صیاد گفت: طبق قانون، چک تضمین شده باید توسط شعبه بانک در سامانه صیاد ثبت شود و بانک مرکزی باید مراتب را به سامانه صیاد اعلام کند. شبکه بانکی این موضوع بانک ها اقدامات لازم را در این راستا انجام می دهند، اما در این مدت بازرسی های تضمینی قبلی شبکه بانکی یک ماه و نیم طول کشید و در سامانه شکارچی ثبت نشده است. چک ها باید به شعبه برود به عبارت دیگر، این گونه چک ها در سامانه های بین بانکی خدماتی دریافت نمی کنند.

محرمیان گفت: برای تضمین صحت این نوع چک معاملاتی امکان درخواست چک تضمینی صیادی (چک تضمینی با شماره شناسایی 16 رقمی صیادی) وجود دارد. ، موبایل بانک، اپلیکیشن های موبایل، پیامک و دستگاه های خودپرداز بانک های موجود در مورد آن سوال کنید. در واقع با بررسی آن چک ها، ذینفع چک از ثبت چک به نفع خود در سامانه صیادی اطمینان حاصل می کند.

این کارمند بانک مرکزی تاکید کرد: در این راستا چک های تضمین شده ارائه شده به مشتریان توسط شعب بانک ها مجهز به شماره شناسایی 16 رقمی صیادی بوده و بر اساس تعهدات پیش بینی شده در قانون اصلاح قانون صدور چک، ثبت نام می کند. مسئولیت چک به عهده شعب است و بانک ها و صادرکنندگان چک در این خصوص مسئولیتی ندارند.

وی افزود: این چک ها نباید در سامانه شکارچیان بررسی شود و ذینفع می تواند با دریافت چک از صادرکننده و درخواست سامانه شکار از ثبت چک در سامانه شکار اطمینان حاصل کند و عناصر اطلاعاتی را با هم مقایسه کند. در متن چک با اقلام ثبت شده در سامانه شکار. بدیهی است در صورت استعلام گیرنده از سامانه شکارچی و مشاهده عدم ثبت این چک و یا مغایرت عناصر اطلاعاتی آن، باید از پذیرش چک خودداری کند.

محرمیان در خصوص چک های موردی گفت: در زمینه چک های موردی نیز با تشکر از بانک های همکار در این زمینه باید توجه داشت که به دلیل شرایط خاص این دسته از چک ها متقاضی بسیار کمی بوده و وارد فاز پذیرش گسترده شده است. بیم آن می رود که تعداد تامین کنندگان این بانک ها زیاد نباشد.

وی افزود: در واقع در حال حاضر اقدامات اطلاع رسانی برای شعب و مردم در نظر گرفته شده است که خوشبختانه با مساعدت روابط عمومی بانک مرکزی و بانک های کشور این اقدام به درستی پیگیری و انجام می شود. “

این مقام مسئول بانک مرکزی در خصوص دریافت مردم از طریق پیامک چک در روزهای ابتدایی اجرای این طرح، گفت: در ابتدای اجرای این سرویس روزانه چندین هزار استعلام پیامکی انجام می شد و اغلب حاوی اشتباهاتی بود، اما خوشبختانه در حال حاضر عموم دارندگان چک نحوه و شکل صحیح ارسال کد و در این راستا خطاهای روزهای اول به میزان قابل توجهی کاهش یافته و شاهد ارسال ده ها هزار پیامک با درخواست تایید هستیم.

محرمیان در خصوص چک های الکترونیکی نیز گفت: چک های الکترونیکی از تیرماه 1395 در سامانه بانک مرکزی تدوین شده و دستورالعملی نیز تدوین شده است، اما با تاخیر برخی از بانک ها که تعداد آنها نیز محدود است در حال تکمیل شدن است. اما تاکنون یک بانک تست های این حوزه را انجام نداده و در صورت فراهم شدن بستر، این سرویس نیز اجرا خواهد شد.

این کارمند بانک مرکزی در خصوص میزان چک های مسدود شده گفت: روزانه ده ها هزار فقره چک برگشتی وجود دارد اما در برخی از روزهایی که موعد مقرر وجود ندارد این تعداد کاهش می یابد.

وی افزود: در روزهای اول اجرای طرح بر اساس اطلاعات قبلی مبنی بر تشدید روند انسداد حساب ها به تدریج، حساب ها را به صورت محدود مسدود کردیم و خوشبختانه بازخورد خوبی از سوی مردم و شبکه بانکی دریافت کردیم. ناموفق.

وی افزود: روزانه حدود 30 تا 40 درصد چک های برگشتی به این سامانه مسدودکننده حساب ارسال می شود و این امر به تدریج و با کمی شیب برای رسیدن به 100 درصد چک ها انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید