آبله میمون چیست و چه عوارضی برای بدن انسان ایجاد می کند؟ – مقوا اوستا


علائم آبله، انتقال ویروس آبله، پیشگیری از ویروس آبله

چه ویروس میمونی ویروسی

آبله میمون: آنچه در مورد ویروس آبله می دانیم

آبله میمون این یک بیماری نادر است که در اثر عفونت با ویروس آبله میمون ایجاد می شود. ویروس آبله متعلق به جنس Orthopoxvirus از خانواده Poxviridae است. جنس Orthopoxvirus همچنین شامل ویروس آبله (که باعث آبله می شود)، ویروس واکسن (مورد استفاده در واکسن آبله) و ویروس آبله است.

آبله میمون اولین بار در سال 1958 زمانی که دو بیماری شبیه آبله در میمون‌هایی که برای آزمایش نگهداری می‌شدند شیوع پیدا کرد، از این رو آبله میمون نامگذاری شد. اولین مورد آبله میمون انسان در سال 1970 در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) گزارش شد. از آن زمان، آبله میمون در چندین کشور دیگر در مرکز و غرب آفریقا در انسان گزارش شده است.

ویروس آبله میمون، ویروس آبله میمون، بیماری آبله میمون چیست

چه ویروس میمونی ویروسی

علائم و نشانه های آبله میمون

در انسان علائم آبله میمون شبیه علائم آبله است اما خفیف تر است. آبله میمون با تب، سردرد، دردهای عضلانی و خستگی شروع می شود. تفاوت اصلی بین علائم آبله و آبله میمون در این است که آبله میمون باعث تورم غدد لنفاوی (لنفادنوپاتی) می شود، در حالی که آبله اینطور نیست. دوره کمون (زمان از عفونت تا علائم) برای آبله میمون معمولا 7-14 روز است، اما می تواند بین 5-21 روز باشد.

این بیماری با موارد زیر شروع می شود:

– سپس

– سردرد

درد عضلانی

– کمر درد

تورم غدد لنفاوی

– داره می لرزه

در عرض 1 تا 3 روز (گاهی بیشتر) پس از شروع تب، بیمار دچار بثورات پوستی می شود که اغلب از صورت شروع می شود و سپس به سایر قسمت های بدن سرایت می کند.

این بیماری معمولا بین 2 تا 4 هفته طول می کشد. در آفریقا، آبله میمون یک نفر از هر 10 نفر مبتلا به این بیماری را می کشد.

آبله، ویروس آبله، ویروس آبله

چه ویروس میمونی ویروسی

راه های انتقال آبله میمون

انتقال ویروس آبله زمانی اتفاق می افتد که فرد از طریق حیوان، انسان یا ماده آلوده به ویروس با ویروس در تماس باشد. ویروس از طریق پوست بریده شده (حتی اگر قابل مشاهده نباشد)، راه های هوایی یا غشاهای مخاطی (چشم، بینی یا دهان) وارد بدن می شود.

انتقال از حیوان به انسان می تواند از طریق نیش یا خراش، تماس مستقیم با مایعات بدن یا مواد زائد، یا تماس غیرمستقیم با مواد زائد مانند بسترهای آلوده رخ دهد. تصور می شود که انتقال انسان به انسان عمدتاً از طریق قطرات تنفسی بزرگ اتفاق می افتد.

قطره های تنفسی معمولاً نمی توانند بیش از چند فوت حرکت کنند، بنابراین تماس چهره به چهره درازمدت مورد نیاز است. از دیگر روش های انتقال انسان به انسان می توان به تماس مستقیم با مایعات بدن یا مواد زائد و تماس غیرمستقیم با مواد زائد اشاره کرد.

ناقل اصلی آبله میمون هنوز مشخص نیست، اگرچه احتمال می رود که جوندگان آفریقایی در این نمایش نقش داشته باشند. ویروسی که باعث آبله میمون می شود فقط از یک حیوان در طبیعت بازیابی (جداسازی) شده است.

ویروس آبله میمون، ویروس آبله میمون، بیماری آبله میمون چیست

جلوگیری از ویروس آبله

از ویروس آبله میمون جلوگیری کنید

چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از ویروس آبله انجام دهید:

از تماس با حیواناتی که می توانند ویروس را منتقل کنند خودداری کنید.

از تماس با موادی مانند ملافه که با حیوان بیمار تماس پیدا کرده است خودداری کنید.

بیماران آلوده را از سایرین در معرض خطر عفونت جدا کنید.

پس از تماس با حیوانات یا انسان های آلوده دست ها را کاملا بشویید. به عنوان مثال، شستن دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از ضدعفونی‌کننده دست مبتنی بر الکل.

هنگام مراقبت از بیماران از تجهیزات حفاظت فردی (PPE) استفاده کنید.

راه های درمان آبله میمون

در حال حاضر هیچ درمان اثبات شده ای برای عفونت ویروس آبله میمون وجود ندارد. واکسن آبله، داروهای ضد ویروسی و واکسن ایمونوگلوبولین (VIG) را می توان برای کنترل شیوع آبله در میمون ها در ایالات متحده استفاده کرد.

مجموعه:اداره بهداشت Bitotech

دیدگاهتان را بنویسید