آخرین وضعیت شرکت های مخابراتی تلفن همراه/سهم بازار فقط تلفن همراه در حال افزایش است


گزارش سهم بازار اپراتورهای ارتباطی کشور توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا شش ماهه نخست سال ارائه شد و تنها ماهواره اول بدون افت سهم در نیمه اول سال 1401 به کار خود ادامه داد.

صبح امروز آخرین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از وضعیت بازار ارتباطات ثابت و سیار کشور منتشر شد که تحلیل بخش های آماری آن خالی از اهمیت نیست و با توجه به پیشرفت بخش موبایل به شاخص های کلان آن خواهیم پرداخت تا جایگاه هر یک از اپراتورهای تلفن همراه کشور از منظر «بازار رقابتی» مشخص شود.

رگولاتوری ارتباطات در این گزارش همانند دوره های گذشته دوره سه ماهه مربوط به تابستان و از نظر شاخص های کلیدی مانند «خطوط تلفن همراه»، «تعداد سایت های فیزیکی فعال اپراتورهای تلفن همراه»، «تعداد مشترکین رومینگ در شبکه اپراتورها.» و «وضعیت پوشش شهرها، روستاها و جاده ها» وضعیت اپراتورها را تحلیل می کند.

در این گزارش که به طور غیرمستقیم بر وضعیت کارایی اپراتورها خط می زند، ضریب نفوذ تلفن همراه به حدود 170 درصد رسیده است که نشان از فعال شدن نزدیک به 144 میلیون شماره تلفن همراه دارد.

بر اساس این گزارش، اپراتور تلفن همراه اول با رشد 0.17 درصدی فعال سازی خطوط تلفن همراه در سه ماهه نخست امسال، موفق شد تا پایان شهریور ماه 1401 به بیش از 76.8 میلیون مشترک فعال نسبت به بهار امسال دست یابد.

اپراتور دوم تلفن همراه نیز در همین بازه زمانی با کاهش 0.26 درصدی در حوزه فعال سازی خطوط تلفن همراه به 61.2 میلیون مشترک فعال رسید. این تجربه سقوط در بهار سال نسبت به زمستان 1400 برای این اپراتور نیز وجود دارد که اکنون تکرار می شود.

اما اپراتور سوم تلفن همراه علیرغم رشد سهم بازاری که در بهار امسال به ثبت رساند، در تابستان افت کرد و تا پایان شهریور 1401 0.08 درصد از سهم بازار را از دست داد و در نهایت به 5.4 میلیون مشترک فعال رسید.

به این ترتیب، لازم به ذکر است که سهم بازار «همراه اول» در حوزه ارتباطات سیار هم اکنون 53.51 درصد، سهم «ایرانسل» در حال حاضر 42.68 درصد و «رایتل» 3.8 درصد در اشتراک های فعال است.

دیدگاهتان را بنویسید