آغاز سی و پنجمین تور بین المللی دوچرخه سواری ایران و آذربایجان


به گزارش خبرنگار مهر ، تور بین المللی دوچرخه سواری ایران و آذربایجان قدیمی ترین و یکی از معتبرترین تورهای دوچرخه سواری در قاره آسیا و تنها تور منطقه خاورمیانه است که از سال 1365 آغاز شد و تیم های خارجی نیز به آن اضافه شدند. 1971 .. پس از دو سال وقفه، این تور قرار است ظهر امروز پنجشنبه 16 مهرماه با حضور 11 تیم داخلی و خارجی آغاز شود.
نگاهی به تیم ها و میهمانان حاضر در تور سی و پنجم، قرار بود ده تیم خارجی و سه تیم داخلی در این رویداد حضور داشته باشند که دو تیم از هلند و قزاقستان از دور رقابت ها کنار رفتند. بدین ترتیب این تور با حضور 62 شرکت کننده از 11 تیم برگزار می شود. Terengganu از مالزی، Protach از آفریقای جنوبی، BikeID از آلمان، روژی از اندونزی، Sidi Ali از مراکش، TCC از تایلند، Tartletto Isorex از بلژیک و تیم ملی عراق 10 تیم خارجی و تیم ملی ایران، دانشگاه آزاد تبریز و Arvij Shark هستند. تیم های محلی در این تور هستند.
اروین سردآور و نماینده اتحادیه جهانی دوچرخه سواری به همراه جمال محمود از مالزی، پارک کره جنوبی و مجید ناصری از ایران نماینده اتحادیه جهانی دوچرخه سواری در این مسابقات هستند.
ایرانیان پرافتخارترین دوچرخه سواران ادوار گذشته هستند، در 34 دوره گذشته تیم دوچرخه سواری پتروشیمی تبریز که در حال حاضر در خارج از کشور وجود ندارد، عنوان بهترین تیم را با کسب 8 عنوان قهرمانی و تیم های آذربایجان شرقی الف با هفت و هفت عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داده اند. کاراگیستان با هفت.اونها سه بار در صف بعدی هستند.
وی در 34 مسابقه انفرادی گذشته 7 بار در قالب تیم های فجر تبریز، ترکیه، تایوان و پتروشیمی تبریز میزبانی کرد و عنوان بهترین دونده تور را به خود اختصاص داد.
تور به طور رسمی افتتاح شد. پیام رئیس اتحادیه جهانی دوچرخه سواری به ایران مراسم افتتاحیه سی و پنجمین تور بین المللی دوچرخه سواری ایران و آذربایجان عصر (چهارشنبه 15 مهرماه) با حضور مسئولان ورزشی و سیاسی استان آذربایجان شرقی، رئیس جمهور برگزار شد. فدراسیون دوچرخه سواری و اعضای تیم های حاضر در این مسابقات در سالن آمفی تئاتر پتروشیمی تبریز.
حبیب ستودی نژاد مدیر کل ورزش و جوانان استان در مراسم افتتاحیه سی و پنجمین دوره تور بین المللی دوچرخه سواری ایران – آذربایجان گفت: این تور در پنج مرحله به میزبانی استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل برگزار می شود. حضور دوچرخه سواران المپیکی آذربایجان شرقی و خارج از کشور از کیفیت این تور است
عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی نیز ضمن خیر مقدم به تیم های داخلی و خارجی گفت: امیدواریم این تور منشاء خیر و برکت برای ورزشکاران کشورمان و استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل باشد. میزبانی این مسابقات در شهر تاریخی و قهرمان تبریز باعث افتخار است.
وی ادامه داد: در دنیای امروز ورزش به عنوان موتور محرکه ای برای ارتقای روحیه جامعه است و به همین دلیل هرگونه هزینه برای توسعه اماکن ورزشی سرمایه گذاری است.
رسول هاشم کندی رئیس فدراسیون دوچرخه سواری نیز در مراسم افتتاحیه سی و پنجمین تور گفت: وقتی از سی و پنجمین دوره یک رویداد صحبت می کنیم باید به یاد کسانی باشیم که در این رویداد زحمت کشیدند. از آنجایی که این رویدادها در مسیرهای شهری و توریستی رخ می دهد، امکان دیدن زیبایی و فرهنگ شهرها را فراهم می کند و به همین دلیل تورهای دوچرخه سواری در سراسر جهان با این اهداف برگزار می شود.
وی اذعان داشت: تور ایران و آذربایجان به دلیل شیوع ویروس کرونا به مدت 2 سال برگزار نشد و برگزاری آن پس از این وقفه وظیفه بزرگی بود که وی بر عهده مسئولان استانی بود.
همچنین نماینده UCI در حاشیه این تور پیام رئیس اتحادیه جهانی دوچرخه سواری را به دست اندرکاران این تور رساند. وی در بخشی از این پیام از حضور هاشم کندی از خانواده دوچرخه سواری به عنوان سرپرست این منطقه ابراز خرسندی کرد و این حضور را یکی از عوامل فعالیت حرفه ای و خوب در این مدت در این منطقه خواند.
تبریز تور را آغاز خواهد کرد. مرحله اول این تور از ساعت 11 صبح روز پنج شنبه 16 مهرماه از پارکینگ مارماهی گلی آغاز می شود و دوچرخه سواران مسیر 150 کیلومتری را تا بزرگراه شهید کسایی، جزیره اسلام و در نهایت شهر ارومیه طی خواهند کرد. برای این مسابقه 22500 یورو جایزه تعیین شده است و قیمت ارز تور 73000 یورو و هزینه کل تور 80 میلیارد ریال برآورد شده است.
ترکیب تیم های ایرانی حاضر در تور تیم ایران دانشگاه آزاد تبریز آرویچ شرق به عنوان نمایندگان ایران در این تور بین المللی حضور دارد. حسین اصغری دوومیدانی سرشناس ایران که مدت ها به عنوان سلطان جاده های آسیا شناخته می شد، پس از پایان محرومیت چهار ساله دوپینگ خود در تیم ملی نیز حضور خواهد داشت. عسگری چهار سال است که قهرمان این تور بین المللی است. محمدگنج خانلو دوچرخه سوار المپیکی ایران نیز در تیم دانشگاه آزاد رکاب خواهد زد.
تیم ملی ایران: حسین عسگری، میرصامد پورسیدی، محمد اسماعیل چایچی، امیرحسین جمشیدیان، آیدین علیاری، مهدی نتگی / سرمربی تیم: مهران اسماعیلی و سرمربی تیم: محمد باقری
دانشگاه آزاد تبریز: امیر کلاهدوز، علی لبیب، محمد گنجخانلو، بهنام آرین، علی اصغر موسی زاده، خلیل خورشید / سرمربی تیم: بهزاد کرم زاده و مدیر تیم: حبیب محمدپور
آرویچ شرق: سعید صفرزاده، مرتضی رضوانی، حسن سیف اللهی، بهنام خسروشاهی، مهدی روزبهانی، میثم رضایی / مربی تیم بزرگسالان: رامین مهربانی و مربی ارشد تیم: عبدالمطلب کریمی
تور دوچرخه سواری ایران و آذربایجان در سال های 2019 و 2019 به دلیل اپیدمی کرونا برگزار نشد و امسال به دلیل رفع محدودیت های ناشی از ویروس کرونا سی و پنجمین دوره با حضور 11 تیم داخلی و خارجی برگزار شد. از 7 برگزار می شود یازدهم تا یازدهم مهرام روی صحنه به میزبانی استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید