از توافق مرز گازی اسرائیل و لبنان چه می دانیم؟


لبنان و اسرائیل پس از سال‌ها مذاکره با میانجی‌گری آمریکا، به توافقی «تاریخی» در مورد مناقشه مرزی دریایی مربوط به میادین گازی فراساحلی دست یافتند.

به گزارش یورونیوز، اقدامی که می تواند تولید انرژی از این میادین را تسهیل کند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به میزان این توافق و جزئیات آن پرداخته است.

ابتدا باید ببینیم که درباره این قرارداد و جزئیات آن چه می دانیم.

شرایط چیست؟

مذاکرات بین لبنان و اسرائیل که هنوز در حال جنگ هستند، از زمان آغاز آن در سال 2020 مکرراً شکست خورده است. اما هر دو طرف در هفته‌های اخیر با علاقه بیشتری مذاکرات را تماشا کرده‌اند، احتمالاً به دلیل چشم‌اندازی که هر دو طرف پول بیشتری را در ذهن دارند. میادین گازی بالقوه در دریای مدیترانه

لبنان در یک بحران مالی عمیق قرار دارد، اما نمی تواند تنها به تولید گاز از میادین گازی تکیه کند. سرانجام در این هفته، اسرائیل موافقت کرد که با میانجیگری ایالات متحده با لبنان به توافق برسد.

بر اساس نسخه ای از این توافقنامه که توسط خبرگزاری فرانسه دیده شده است، به محض اینکه ایالات متحده به دو طرف اعلام کند که تاییدیه این توافق را از لبنان و اسرائیل جداگانه دریافت کرده است، لازم الاجرا خواهد شد. آموس هوخشتاین، میانجی آمریکایی که متن را برای دو طرف ارسال کرد، گفت که این توافق “راه حلی پایدار و عادلانه برای حل و فصل اختلافات دریایی طرفین” است.

لبنان و اسرائیل پس از آن مختصات مرزهای دریایی را به سازمان ملل ارسال خواهند کرد. اقدامی که هر دو طرف قبلاً در اختلافات خود نادیده گرفته بودند.

بر اساس این توافق، اسرائیل حقوق کامل و بلامنازع میدان گازی کاریش را حفظ خواهد کرد و تولید گاز از این میدان در چند هفته آینده آغاز خواهد شد.

لبنان همچنین از حقوق کامل بهره برداری و اکتشاف از میدان های موسوم به قنا یا صیدا برخوردار خواهد بود که بخش هایی از آن در “آب های سرزمینی” اسرائیل قرار دارد. در مقابل، اسرائیل در ازای حقوق و هرگونه سپرده احتمالی، از شرکتی که در این قرارداد نام برده شده است، جایزه دریافت خواهد کرد.

منتقدان اسرائیلی از این توافق به شدت از اقدامات دولت انتقاد کردند و خواستار برگزاری همه پرسی قبل از آنچه که «تسلیم سرزمین خود» نامیدند، شدند.

چه نگرانی هایی وجود دارد؟

میزان دستمزد در اسرائیل از طریق مذاکرات جداگانه بین کابینه اسرائیل و شرکت انرژی قانا واقع در بلوک 9 لبنان تعیین می شود. در بخشی از این توافقنامه آمده است: «اسرائیل و اپراتور بلوک 9 قبل از تصمیم نهایی، قرارداد مالی بین خود امضا خواهند کرد. در این اپراتور سرمایه گذاری کنید.”

یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد که در صورت کشف و شروع پروژه، تقریباً 17 درصد از درآمد میدان گازی قنا-صیدون لبنان به تل آویو خواهد رسید. این موضوع ممکن است باعث شود اسرائیل مانع آغاز تولید گاز در این میدان نشود.

شرکت فرانسوی توتال این میدان گازی را اکتشاف خواهد کرد.

این توافق تصریح می کند که اسرائیل با حسن نیت تلاش خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که معامله با اپراتور واحد 9 به موقع انجام می شود. همچنین اسرائیل حق اعتراض یا اقدامی در خصوص تاخیر در اجرای این پروژه را ندارد.

با این حال، برخی این ترتیب را خطرناک می دانند.

سهیل شتیلا، کارشناس انرژی در این زمینه به خبرگزاری فرانسه گفت: اسرائیل حق دارد با درخواست نهایی شدن توافق مالی با توتال، هرگونه توسعه تولید در میدان گازی قانا را متوقف کند. یعنی اگر بخواهند می توانند از تولید گاز از لبنان جلوگیری کنند».

مایک آذر، کارشناس مالی انرژی، این قرارداد را از منظر دیگری مبهم می داند. او به خبرگزاری فرانسه گفت: این توافق مسائل کلیدی اقتصادی و مالی مربوط به تقسیم سود را روشن نمی کند و همه چیز را به آینده موکول می کند.

آذر می افزاید: «توانایی لبنان برای اکتشاف و در نهایت توسعه چشم انداز میدان گازی قانا به موافقت اسرائیل و توافقات مالی آتی بین توتال و اسرائیل بستگی دارد. در نتیجه، در کوتاه مدت، این معامله برای اسرائیل سود بیشتری خواهد داشت، زیرا تولید گاز از میدان کاریش می تواند به زودی بدون ایجاد مشکل در طرف لبنانی آغاز شود.

آیا مشکلات اقتصادی لبنان حل خواهد شد؟

مطالعه سال 2012 در این منطقه دریایی توسط شرکت انگلیسی اسپکتروم نشان داد که ذخایر گاز قابل بازیافت لبنان حدود 25.4 تریلیون فوت مکعب است. این در حالی است که مقامات لبنانی نمرات بالاتری دارند. هنوز هیچ اطلاعات اثبات شده ای در مورد ذخایر گاز میدان کانا وجود ندارد.

قرارداد اکتشاف با مشارکت توتال و شرکت ایتالیایی انی اجازه می دهد تا اکتشاف در این منطقه آغاز شود.

مثبت ترین سناریو بر اساس مدل طراحی شده توسط لبنان حاکی از وجود 16 تریلیون فوت مکعب گاز در این میدان است. دیانا کیسی، یکی از اعضای هیئت مشورتی LOGI، می گوید که سود لبنان از این قرارداد و تولید گاز حدود 6 میلیارد دلار خواهد بود. رقمی که حتی بخشی از بدهی های چند میلیارد دلاری این کشور نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید