بیانیه شورای امنیت سیستان و بلوچستان در مورد حوادث 8 مهر زاهدان


شورای تامین سیستان و بلوچستان اعلام کرد: فرمانده انتظامی زاهدان و رئیس کلانتری 16 آن شهرستان از سمت خود برکنار شدند.
به گزارش تسنیم از زاهدان، شورای تامین سیستان و بلوچستان در اطلاعیه ای در خصوص حوادث ناگوار 17 مهر در زاهدان اعلام کرد: روز جمعه 17 مهرماه پس از خاتمه مراسم نماز جمعه اهل سنت زاهدان، جمعی از مردم به حمله کردند. نزدیک کلانتری 16. شرکت کنندگان نماز جمعه قصد داشتند کلانتری فوق الذکر را اشغال کنند.

در جریان این حمله بر اثر درگیری مهاجمان با نیروهای پدافندی کلانتری متاسفانه تعدادی از هموطنان و نمازگزاران مظلوم جان خود را از دست داده و یا مجروح شدند. در پی این رویداد، تعدادی از افراد مسلح با سوء استفاده از جو، ضمن حمله به شهروندان و اماکن مختلف، به آتش زدن و غارت اموال عمومی و خصوصی و درگیری با نیروهای امنیتی، تعدادی از شورشیان و مردم بیگناه را به شهادت رساندند. نیروهای امنیتی و نظامی نیز کشته شدند.

پس از حادثه دلخراش زاهدان، با دستور رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران، وزیر محترم کشور از شهر زاهدان بازدید و متعاقباً با پیگیری های عالی امنیتی، دفاعی و انتظامی کشور. مسئولان، تیم های کارشناسی برای بررسی علل، زمینه، نحوه و ابعاد این حادثه به زاهدان اعزام شدند و اقدامات اعزامی و همه جانبه برای کسب اطلاعات دقیق و واقعی از حوادث رخ داده در دستور کار قرار گرفت.

تیم‌ها و هیئت‌های تحقیقاتی اعزامی به زاهدان علاوه بر گفتگو با فرماندهان انتظامی و مسئولان امنیتی، بررسی فیلم‌های دوربین‌های مداربسته شهر، جمع‌آوری مدارک میدانی، گفتگو با شاهدان عینی و مجروحان و دیدار با علمای طوایف و علما به بازسازی صحنه حادثه پرداختند. شورش.و چگونه نیروی پلیس عمل کرد. خلاصه نتایج این تحقیق جهت اطلاع عموم مردم شریف و انقلابی سیستان و بلوچستان و عموم هموطنان به شرح ذیل اعلام می گردد.

1- وقایع روز جمعه 17 مهر در دو بازه زمانی و محیطی متفاوت اتفاق افتاد و از نظر عناصر موجود در صحنه، انگیزه و کنش با یکدیگر متفاوت است.

2- پس از پایان نماز جمعه، جمعیتی بالغ بر 150 نفر که حضور افراد مسلح در میان آنها ثابت شده بود، با حمله به کلانتری 16، سنگ پرتاب، تیراندازی، هدف قرار دادن و اصابت اتوبوس شرکت خصوصی به دیوار. g. کلانتری به قصد تخریب در و دیوار. در نهایت با ورود به محوطه کلانتری شروع آشوب شد و با آتش زدن خودروی پلیس و مجروح شدن تعدادی از پرسنل پلیس، اقدام به تصرف کلانتری مند یاد کردند. (استفاده از گاز اشک آور، استفاده از تفنگ و تیراندازی).

3- با توجه به نزدیکی کلانتری 16 به محل برگزاری نماز جمعه، تخلیه کامل نمازخانه، درگیری مسلحانه و تیراندازی توسط نیروی انتظامی متاسفانه منجر به مجروح شدن و جان باختن تعدادی از نمازگزاران شد. شهروندان و تماشاگران بی گناهی که هیچ نقشی نداشتند در اضطراب.

4- پس از پایان مرحله اول درگیری در اطراف کلانتری، عده ای و همچنین افراد مسلح در اطراف مسجد مکی، پشت بام های مجاور و سپس سایر نقاط شهر ضمن تخریب و سوزاندن اموال عمومی دست به شورش زدند. دولتی و خصوصی شروع به درگیری مسلحانه کنند.

5- شورای تامین استان به منظور برقراری امنیت و جلوگیری از گسترش ناامنی و حفظ جان و مال شهروندان نسبت به اعلام وضعیت امنیتی شهر و مرحله رویارویی نیروهای امنیتی و انتظامی با گروه های نیروهای مسلح شروع به کار کرده و تا اواخر شب ادامه می دهند. در آن لحظه چند تن از افراد مسلح کشته و 6 تن از نیروهای امنیتی از جمله سردار سرافراز هاشمی کشته و گروهی نیز مجروح شدند.

6- بر اساس اسناد و مدارک موجود تا کنون مجموع جان باختگان حوادث 8 مهر و روزهای بعد در شهر زاهدان 35 نفر است که شامل: عده ای از نمازگزاران در مسجد، فوت شدگان اولی است. صحنه اطراف پاسگاه پلیس، کسانی که در درگیری های سطح شهر توسط افراد مسلح کشته شده اند و همچنین شهروندان بی گناه در نقاط مختلف شهر توسط افراد شرور کشته شده اند.

شورای تامین در پایان این ضایعه را به مردم شریف، وفادار و انقلابی شهرستان زاهدان بویژه خانواده معظم شهدا و درگذشتگان تسلیت عرض نموده و دستور رئیس جمهور محترم مبنی بر عدالت خواهی را ضمن پذیرفتن قصور و غفلت جنابعالی و خانواده معظم شهدا و ایثارگران تسلیت می گوید. برخی مسئولان و برکناری رئیس فعلی کلانتری 16 و فرمانده انتظامی شهرستان زاهدان و نیز جبران خسارات وارده به قربانیان بی گناه و خانواده های آنان، بیان می دارد که؛ پرونده حوادث تلخ زاهدان اعم از فتنه گران، اغتشاشگران و ضاربان جهت رسیدگی به تخلفات و جرایم به کلانتری و ماموران انتظامی ذیربط ارسال و به همراه مستندات کامل به مرجع قضایی ارسال شد. برای یک بررسی جامع

لازم به ذکر است طی تحقیقات تکمیلی و در صورت احراز موارد دیگری از قصور و یا تقصیر احتمالی از سوی پرسنل و فرماندهان پلیس، مراتب جهت رسیدگی و رسیدگی به مراجع ذیربط ارجاع خواهد شد.

بیانیه شورای امنیت سیستان و بلوچستان در مورد حوادث 8 مهر زاهدان

دیدگاهتان را بنویسید