تفاوت بین زن و مرد در بروز سکته مغزی / اهمیت سیاست های جنسیتی
نتایج یک مطالعه داخلی نشان می دهد که خطر سکته مغزی در مردان مبتلا به فشار خون بالا 2.5 برابر بیشتر از زنان مبتلا به فشار خون بالا است.

به گزارش ایسناسکته مغزی دومین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است که 70 درصد موارد در کشورهای کم درآمد اتفاق می افتد. عوامل خطر سکته مغزی، مانند عوامل خطر بیماری قلبی عروقی، شامل فشار خون بالا، دیابت، چربی خون و سایر عوامل خطر سبک زندگی است.

نتایج مطالعات مختلف نشان می دهد که نیمی از سکته های مغزی به دلیل فشار خون بالا است و همچنین نشان داده شده است که دیابت خطر سکته را حداقل 2 برابر افزایش می دهد.

بر اساس برخی شواهد، تفاوت هایی در عوامل خطر سکته مغزی بین مردان و زنان در جوامع پردرآمد وجود دارد.

با توجه به عدم قطعیت در مورد تفاوت جنسیتی در عوامل خطر سکته مغزی در کشورهای با درآمد کم و متوسط، مطالعه ای در این زمینه در مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان بیماری های متابولیک، پژوهشکده غدد درون ریز و علوم متابولیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد. بر اساس داده های به دست آمده از مطالعه قند و چربی در تهران انجام شد.

دکتر فرزاد حدائک رئیس این مرکز تحقیقاتی و مدیر ارشد این پروژه گفت: اگرچه در مطالعه ما فشار خون بالا در زنان و مردان باعث افزایش بروز سکته مغزی شد، اما خطر سکته در مردانی که فشار خون بالا داشتند. این 25 برابر بیشتر از زنان مبتلا به فشار خون بالا است.

این استاد دانشگاه همچنین افزود: خطر سکته مغزی در مردان دیابتی حدود 2 برابر بیشتر از زنان دیابتی است.

وی با اشاره به نتایج، بر اهمیت اتخاذ سیاست های پیشگیری و درمان مبتنی بر جنسیت در ایران تاکید کرد.

انتهای پیام

جادوگران

مطالب پیشنهادی


ایسنا/ خراسان رضوی، نتایج تحقیقات جدید محققان بریتانیایی نشان می دهد که واکسیناسیون کووید…

دیدگاهتان را بنویسید