جراح مغز و اعصاب – کارتن اوستا


جراحی مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب در ایران

جراح مغز و اعصاب در ایران

جراحی مغز و اعصاب یک رشته تخصصی یا حتی یک رشته فوق تخصصی پزشکی است که طولانی ترین مدت آموزش را در بین تمام رشته ها دارد و شامل دانش فیزیولوژی طبیعی، تشخیص و درمان بیماری های مربوط به مغز، نخاع، اعصاب محیطی، جمجمه و ستون فقرات می باشد. در گذشته های دور نماد پزشکی در تاریخ ایران فیلسوف و حکیمی به نام ابوعلی سینا بوده است، امروزه نماد طب نوین ایران جراح مغز و اعصاب به نام پروفسور مجید سامی است. پیچیدگی، حساسیت و اهمیت عملکرد طبیعی بافت عصبی، درمان بیماری‌های مرتبط را دشوار می‌کند و از سوی دیگر، بازگرداندن سلامت بیماران مبتلا به مشکلات مرتبط را ارزشمندتر می‌کند. جراح مغز و اعصاب است.

جراحی مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب در ایران

جراح مغز و اعصاب

جراحی مغز و اعصاب با دو رشته غیر جراحی دیگر به نام های «نورولوژی» یا «عصب شناسی داخلی» و «روانپزشکی» یا «روان روانشناسی» و بیماری های این سه تخصص همپوشانی دارد. و متخصصان آنها ارتباط نزدیکی دارند.

دامنه بیماری های مربوط به جراحی مغز و اعصاب بسیار گسترده است و برخی از این بیماری ها در مراحل اولیه با درمان غیر جراحی قابل کنترل بوده و در مراحل بعدی نیاز به جراحی دارند.

جراحی مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب در ایران

جراح مغز و اعصاب

شایع ترین دلیل ارجاع بیماران جراح مغز و اعصاب در ایران حوادثی وجود دارد که باعث ضربه به سر یا ستون فقرات می شود مانند تصادفات رانندگی و سقوط از ارتفاع. آسیب مغزی تروماتیک، خونریزی مغزی، شکستگی جمجمه، آسیب نخاعی (که ممکن است قطع نخاع نامیده شود) و شکستگی های ستون فقرات همه در این دسته قرار می گیرند.

جراحی مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب در ایران

جراحی تومور مغزی

گروه دیگر بیماری ها تومورها هستند. تومورها که در واقع رشد غیرطبیعی و کنترل نشده بافت بدن هستند، می‌توانند در داخل یا اطراف مغز و نخاع رشد کنند، از استخوان‌های جمجمه و مهره‌های ستون فقرات سرچشمه بگیرند یا سرطان از قسمت دیگری از بدن به مغز یا جمجمه برسد. ستون فقرات تهاجمی به نام متاستاز.

جراحی مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب در ایران

جراحی پارگی شریانی-ورید

ضایعات عروقی در واقع مشکلاتی در رگ های خون رسانی به مغز و نخاع هستند و درمان آنها در زمینه تخصصی جراحی مغز و اعصاب است. آنوریسم مغزی برآمدگی بالون شکل غیر معمول دیواره رگ است که می تواند ترکیده و باعث خونریزی شدید شود. «پارگی های شریانی-وریدی» تجمع غیرطبیعی عروق بزرگ و کوچک در اطراف یکدیگر است که خون را به مغز پمپاژ می کنند و از رسیدن خون کافی به بافت های سالم اطراف جلوگیری می کنند و احتمال خونریزی از آنها وجود دارد. بیشتر این ضایعات عروقی نیاز به درمان دارند، زیرا خطر خونریزی از آنها بسیار مهم و جدی است.

امروزه درمان های داخل وریدی برای بسیاری از این ضایعات معرفی شده است. اگرچه با کاهش خطرات و عوارض حین جراحی باز همراه هستند، اما در بیشتر موارد خطر عود ضایعه، چه آنوریسم و ​​چه عارضه شریانی وریدی، بیشتر از جراحی باز است. درمان توسط جراح مغز و اعصاب و بیمار باید با احتیاط کافی انجام شود.

جراحی مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب در ایران

آرتروز ستون فقرات

انواع ضایعات نخاعی که در مجموع می توان از آنها به عنوان “استئوآرتریت ستون فقرات” یاد کرد، در واقع شایع ترین دلیل مراجعه سرپایی به کلینیک ها و کلینیک های جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات است. این بیماری ها اغلب به تدریج با افزایش سن ظاهر می شوند و شامل دیسک کمر و دیسک گردن، سرخوردگی ستون فقرات، تنگی ستون فقرات کمر و گردن و پوکی استخوان.

درمان مرتبط با این گروه از بیماری ها بسیار متنوع است. جراحی باز، جراحی آندوسکوپی، جراحی لیزر، قرار دادن پلاتین، تزریق نخاعی و تزریق سیمان یا ترکیبی از چندین روش می تواند در درمان استفاده شود. شناخت من از دنیا و تجربه من در درمان این بیماری ها نشان داده است که تشخیص صحیح علائم بیمار و انتخاب دقیق درمان می تواند منجر به معجزه کیفیت زندگی شود و انتخاب اشتباه می تواند باعث درد مداوم برای بقیه شود. زندگی صبور

گاهی اوقات جراحی کم تهاجمی مانند لیزر دیسک کمر می تواند بیمار را به زندگی بازگرداند و گاهی اوقات برای نجات بیمار از درد نیاز به عمل جراحی گسترده از جمله کاهش و قرار دادن پلاتین است.

متأسفانه امروزه انواع درمان های کم تهاجمی مانند تزریق و لیزر توسط افرادی انجام می شود که در جراحی ستون فقرات تخصص ندارند با تبلیغات گسترده و ظاهر زیبا، اما هزینه های گزاف و حداقل نتایج درمانی، سوء استفاده از ترس برخی از بیماران از جراحی و … نه تنها در بسیاری از موارد شکست می خورند و بیمار در نهایت مجبور به بازگشت به مسیر درمانی صحیح و مراجعه به جراح مغز و اعصاب می شود، بلکه به دلیل اصرار بی دلیل بر درمان نادرست عوارض جبران ناپذیری نیز شناسایی شده است.

ناهنجاری های ستون فقرات می تواند اسکولیوز کمری، پشتی یا جانبی باشد و درمان آنها چه به صورت جراحی و چه غیرجراحی وظیفه جراحان مغز و اعصاب است.

جراحی مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب در ایران

هیدروسفالی

عوارض هیدروسفالی تجمع بیش از حد مایع مغزی نخاعی در مغز در بسیاری از بیماری های جراحی مغز و اعصاب مانند تومورها و خونریزی های مغزی رخ می دهد. درمان قدیمی این عارضه کاشت شانت بود. لوله باریک از مغز به شکم برای تخلیه مایعات. امروزه در بسیاری از موارد می توان یک عمل اندوسکوپی سبک تر و پیچیده تر انجام داد که در واقع راه جدیدی را برای تخلیه مایعات در مغز باز می کند.

جراحی مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب در ایران

اسپاسم نیمی از صورت و درد رعد و برق

دو بیماری کمتر شایع به نام‌های نورالژی یا “درد رعد و برق” در صورت و گلو و “اسپاسم نیمه صورت” که به صورت پلک زدن مکرر صورت بیمار ظاهر می‌شود، معمولاً علت یکسانی دارند که عصب صورت شریان حسی یا حرکتی است. در مورد بیمارانی که به دارو پاسخ نمی دهند و شرایط جراحی دارند، موثرترین درمان جراحی باز کردن عروق و اعصاب است که توسط جراحان مجرب مغز و اعصاب با عوارض بسیار کم قابل انجام است.

جراحی مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب در ایران

درمان سندرم تونل کارپال

شایع ترین بیماری اعصاب محیطی که نیاز به جراحی دارد، گیر افتادن عصب در کف دست یا «تونل کارپال» است که به صورت گزگز شبانه ظاهر می شود و در موارد شدید با جراحی سرپایی باز می شود و با آرامش می خوابید. برای بیمار درد یا بی حسی ایجاد نمی کند.

درمان بیماری های مادرزادی ستون فقرات مانند میلومننگوسل، جراحی بیماران مبتلا به پارکینسون و دیستونی، عفونت های ستون فقرات، جراحی بیماران مبتلا به صرع مقاوم به دارو و درمان بسیاری از تومورها و ضایعات عروقی با اشعه گاما به نام «گامانایف» یا «چاقو» گفته می شود گاما در زمینه جراحی مغز و اعصاب نیز فعالیت می کند.

جراحی مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب در ایران

درمان تومورهای مغزی

علاوه بر موارد ذکر شده، علائمی نیز وجود دارد که بیماران می توانند با جراح مغز و اعصاب به آنها مراجعه کنند، اما این علائم در حیطه کاری کلی متخصصان مغز و اعصاب یا روانپزشکان داخلی است و سردرد یکی از شایع ترین آنهاست. اگر سردرد به دلیل بیماری مانند تومور مغزی یا خونریزی مغزی باشد، به طور طبیعی با جراحی درمان می شود و اگر علت سردرد میگرن یا فشار عصبی باشد، درمان باید با دارو، توسط جراح مغز و اعصاب یا متخصص مغز و اعصاب باشد.

سکته مغزی می تواند به صورت خونریزی خود به خودی در مغز یا به صورت انسداد شریان و از دست دادن بخشی از مغز که خونرسانی به شریان می کند رخ دهد. در بیشتر این موارد، درمان دارویی است، اما در موارد خونریزی وسیع مغزی یا سکته مغزی شدید، گاهی اوقات ممکن است جراحی برای تخلیه خون یا باز کردن جمجمه ضروری باشد. کنترل تشنج و صرع، درمان بیماری پارکینسون و سایر اختلالات حرکتی و همچنین آلزایمر در ابتدا توسط متخصصین مغز و اعصاب داخلی انجام می شود و در موارد مقاوم، جراحی می تواند مفید باشد. اما می توان گفت که بیماران مبتلا به ام اس یا افسردگی و اضطراب به احتمال زیاد به مشاوره یا درمان جراحان مغز و اعصاب نیاز ندارند.

این روزها من و بسیاری از همکارانم از فناوری های جدید استفاده می کنیم تا با توجه به سال ها تجربه کاری، درمان جراحی مغز و اعصاب پیچیده را با موفقیت و پیچیدگی کمتری انجام دهیم. به عنوان مثال، آندوسکوپ به تدریج در جراحی ستون فقرات جای خود را پیدا کرده است و در جراحی قاعده جمجمه مانند تومورهای هیپوفیز و نشت مایع مغزی نخاعی و همچنین در جراحی هیدروسفالی بسیار موثر است. استفاده صحیح از لیزر دیسک کمر باعث شده است که بسیاری از بیماران ما اکنون بستری کوتاه تری در بیمارستان داشته باشند و درمان فتق دیسک کمر نسبت به قبل آسان تر باشد. بیمارانی که به دلیل وجود تومور در ناحیه گفتار مغز در معرض از دست دادن گفتار بعد از عمل قرار گرفته اند، می توانند تحت بیهوشی و در حالت بیداری تحت عمل جراحی قرار گیرند و گفتار آنها در حین عمل به دقت کنترل و حفظ شود.

نام بیماری، هر چه در لیست طولانی باشد، فرد مبتلا و سایرین به دنبال بهترین جراح مغز و اعصاب برای درمان آن خواهند بود. گاهی اوقات زمانی برای معاینه کامل وجود ندارد، مانند خونریزی مغزی ناشی از ضربه به سر. اما در صورت وجود زمان کافی، بیمار باید موارد متعددی را در نظر بگیرد تا درمان بیماری خود را به جراح مغز و اعصاب بسپارد که آن را بهترین می داند: تجربه کافی در جراحی برای چنین مواردی از این بیماری بسیار مهم و حیاتی است و البته می تواند باشد. به راحتی ارزیابی می شود. انتقال صادقانه و نه اغراق آمیز اعتماد و اطمینان از پزشک به بیمار باعث آرامش او در روند درمان می شود. استفاده از فناوری های نوین در درمان بیماری های جراحی مغز و اعصاب بیش از سایر زمینه ها اهمیت دارد و می تواند نتیجه درمان را تغییر دهد.

در نهایت، تشخیص عملکرد مثبت یک پزشک باید بر اساس اطلاعات دقیق افراد مورد اعتماد و سایر پزشکان مورد اعتماد باشد، زیرا اگرچه جستجوی اینترنتی امروزه بخش عمده ای از تحقیقات ما در هر زمینه ای شده است، اما نباید فراموش کنیم که همه چیز در ما می بینیم و گوگل و شبکه های اجتماعی ممکن است با واقعیت مطابقت نداشته باشند.

جراحی مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب در ایران

دکتر علیرضا طبیب هویی، جراح مغز و اعصاب

دکتر علیرضا طبیب هوی
جراح مغز و اعصاب
آندوسکوپی مغز و قاعده جمجمه
جراحی تومورهای مغزی پیچیده جراحی میکروسکوپی بیماری های عروق مغزی شامل آنوریسم و ​​عوارض شریان وریدی برای درمان دائمی و قطعی
جراحی باز و لیزر و درمان غیر جراحی دیسک و سایر بیماری های ستون فقرات
رتبه اول دانشکده تخصصی جراحی مغز و اعصاب کشور
دانشکده دانشگاه علوم پزشکی ایران
تلفن برای قرار
88486887-00000100000

دیدگاهتان را بنویسید