خروج ایران از نمایشگاه کتاب فرانکفورت


ایران از نمایشگاه کتاب فرانکفورت آلمان انصراف داد.

به گزارش عصر ایران، روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد:

مسئولان هفتاد و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت با ارسال نامه ای ضمن دخالت علنی در امور داخلی ایران و اعلام ناتوانی خود در تضمین امنیت و احترام غرفه جمهوری اسلامی ایران و گروه ایرانی حاضر در این نمایشگاه، رسماً از حضور در این نمایشگاه انصراف دادند. نمایشگاه.

مسئولان هفتاد و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت با ارسال نامه‌ای ضمن دخالت علنی در امور داخلی ایران، ناتوانی خود را در تضمین امنیت و احترام غرفه جمهوری اسلامی ایران و گروه ایرانی حاضر در نمایشگاه، بدون پیش‌بینی اعلام کردند. اطلاعیه انتقال غرفه از سالن اصلی به سالن دیگر. آنها از زیرزمین ها که دسترسی عمومی محدودی دارد اقداماتی انجام دادند. در همین حال، سفارت آلمان در تهران با وجود وعده‌های قبلی و در اقدامی هماهنگ با مسئولان نمایشگاه فرانکفورت، صدور روادید برای این هیئت را به تعویق انداخته است.

خانه کتاب و ادبیات ایران که بیش از یک دهه است در این نمایشگاه حضور دارد و فرصت حضور فعالان بین المللی نشر کشورمان در نمایشگاه های بین المللی کتاب را فراهم می کند، ضمن اعتراض به رفتار غیرحرفه ای مسئولان نمایشگاه فرانکفورت، پاسخگوی مسئولان نمایشگاه فرانکفورت شد. که با این هدف فرهنگی اعلام شد، این رویداد دارای تعارض آشکار است، وی با اعلام اینکه انتظار می رود این نمایشگاه فرصت های برابر با رفتار حرفه ای و پایبندی به روابط دوجانبه مطلوب برقرار شده در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و فرانکفورت را در اختیار کشورها قرار دهد؛ اما متأسفانه با طرح پرسش‌های واهی در مورد مسائل داخلی ایران، تلاش می‌کند تا تلاش سفرای فرهنگی نشر ایران را تحت الشعاع قرار دهد و سنگی در راه معرفی و پیشرفت این صنعت بگذارد.

خانه کتاب و ادبیات ایران به عنوان برگزارکننده برپایی غرفه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر عدم هماهنگی مکان جدید، رسما از حضور در هفتاد و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت انصراف داد. با شأن و جایگاه انتشارات بومی ما و امکان تحقق برنامه های پیش بینی شده وجود ندارد.

این اقدام یکجانبه نمایشگاه فرانکفورت برای تغییر مکان از پیش تعیین شده غرفه در صورتی است که خانه کتاب و ادبیات ایران در اسفند 1309 و در فروردین 1401 با انتشار دعوتنامه همکاری و مشارکت ناشر در این دوره ثبت نام کرد. کل کشور دعوت شد.

ناشران ایرانی و فعالان نشر بین‌المللی نیز برای برگزاری نشست‌هایی با کشورهای خارجی، تهیه پروفایل‌های چندزبانه و نمونه آثار برای انعقاد قرارداد انتشار به زبان‌های دیگر و بهره‌برداری از این نمایشگاه برنامه‌ریزی و اقدام کردند.

معرفی و معرفی آخرین دستاوردهای صنعت نشر ایران، رونمایی از آثار جدید، تشکیل جلسات ناشران ایرانی با کشورهای خارجی، دیدار با مدیران سایر نمایشگاه‌های جهان، ارائه پروژه‌های حمایتی از وزارت فرهنگ و رهبری در حوزه انتشار آثار مکتوب، دعوت از ناشران خارجی برای حضور در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران و… از برنامه های پیش بینی شده غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه بود.

دیدگاهتان را بنویسید