در روزهای اخیر حجم اخبار منفی دنبال شده افزایش یافته است/اعتراضات زندگی را به بن بست کشیده است.یکی از اعضای انجمن روانپزشکان ایران معتقد است که در جریان حوادث و ناآرامی های اخیر، پس از داده های منفی و صحنه های خشونت، بر حجم اخبار افزوده شده و اکنون مشاهده می شود که جامعه دچار «اضطراب عمومی» شده است.

دکتر امیرحسین جلالی نادوشن، روانپزشک و عضو هیات آموزشی دانشگاه در گفت وگو با ایسنا، درباره اتفاقات اخیر هفته سلامت آسیب شناسی روانی گفت: وی تصریح کرد: چه بخواهیم چه نخواهیم زندگی روزمره در کشور مختل شده است.

وی با اشاره به محدودیت های اینترنت ادامه داد: اگرچه با توجه به آنچه در آمارهای رسمی بارها تاکید می شود، فکر می کنیم میزان اعتراضات و حضور مردم در خیابان ها کم است، اما نمی توان این نکته را نادیده گرفت که بر اساس با اعلام فعالان حوزه اقتصاد و فناوری اطلاعات، در عصری زندگی می کنیم که تاثیرات منفی بر اقتصاد، کسب و کارهای بزرگ و کوچک دارد. بنابراین می توان گفت بدون توجه به حجم اعتراضات، شاهد یک زندگی معلق هستیم.

این روانپزشک با یادآوری این سوال که این وضعیت به کجا می انجامد و چه سرنوشتی دارد؟ وی تصریح کرد: وقتی در زندگی فردی و اجتماعی با این موضوع مواجه می شویم طبیعتا برنامه ریزی و آینده نگری و هر نوع اقدامی مقدم بر تعلل افراد است و همه این موارد به طور طبیعی بر سلامت روحی و جسمی افراد جامعه تاثیر می گذارد.

حجم بالای اخبار همراه با خشونت و افزایش اضطراب

به گفته جلالی، بر اساس آنچه مردم گزارش می دهند، نه بر اساس داده های علمی، در ناآرامی های اخیر تعداد دنبال کنندگان اخبار با داده های منفی و صحنه های خشونت آمیز افزایش یافته و با وجود فیلتر شدن حجم زیادی از اخبار و اطلاعات. شبکه های . همچنین شاهد افزایش بازدید از اخبار و اطلاعات در برخی شبکه های مجازی هستیم.

رئیس کمیته پیشگیری از خودکشی انجمن روان‌پزشکان ایران همچنین خاطرنشان کرد: افزایش تماشای اخبار با داده‌های منفی و صحنه‌های خشونت‌آمیز می‌تواند باعث افزایش اضطراب افراد جامعه شود و این افزایش اضطراب نیز منجر به اضطراب و مشکلات مرتبط با آن می‌شود. یک خواب بد

وی در عین حال معتقد است که نحوه پاسخگویی به اعتراض اجتماعی می تواند منجر به ارتقای سطح سلامت روان افراد یا ایجاد مشکلات و مسائلی در سلامت روان عمومی جامعه شود.

این روانپزشک در پاسخ به این سوال که چه اختلال روانی در افراد ایجاد یا تقویت می شود، پاسخ می دهد: به طور کلی در شرایطی که یک اتفاق حاد رخ می دهد، استرس و اضطراب بیشتر انتظار می رود و همچنین مشکلات همراه آن از جمله خواب افسردگی، پرخاشگری و ناتوانی در تمرکز و انجام کارهای روزانه ممکن است در انسان مشاهده یا افزایش یابد. معمولاً انتظار افزایش چنین طیفی از علائم روانشناختی در میان افراد در زمان تغییرات تکان دهنده و قرار گرفتن در معرض استرس وجود دارد، به طوری که افسردگی یا شیدایی قبلی آنها نیز عود می کند (علائم دوباره ظاهر می شوند).

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین با اشاره به دیگر ابعاد روانی ناآرامی های اخیر خاطرنشان کرد: از سوی دیگر شاهد وقوع حادثه ای در کشور هستیم و این حادثه عاملی برای پیدایش مسن تر و مزمن تر است. مردم. . اعتراض و شکایت خواهد بود، شاهد هستیم که مردم نسبت به برخی مسائل قدیمی در خیابان ها و فضاهای مجازی شروع به اعتراض و گلایه می کنند و اگرچه در گذشته این موضوعات به صورت پراکنده مطرح می شد اما اکنون شکل گرفته است. شکل جامد

جامعه باید بتواند اعتراض کند

جلالی افزود: انتظار برای جامعه ای که «صدایش شنیده نمی شود» یا «فرصت شنیده شدن صدایش از سوی آن جامعه سلب می شود» کار خوبی نخواهد داشت. جامعه باید بتواند اعتراض مدنی داشته باشد. این اعتراض نیز باید به گونه ای باشد که خیابان برای اعتراض مسالمت آمیز در دسترس مردم باشد. من قطعاً طرفدار خشونت نیستم و هر نوع خشونتی را برای کشور ایران و ایرانیان مضر می‌دانم، اما وقتی مسیر هر نوع اعتراض مسالمت‌آمیز مردمی را در پیش می‌گیریم که طبق روایت و قرائت رسمی یک نظام فکر می‌کنند. ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که خشونت و سوء استفاده رایگان باشد.

رئیس کمیته پیشگیری از خودکشی انجمن روانپزشکان ایران گفت: وقتی افراد جامعه نه تنها حق اعتراض ندارند، بلکه در استفاده از این حق اعتراض نسبت به افراد مختلف تبعیض قائل می شوند، در نهایت شرایط به اختلالات جدی منجر می شود. . ، گفت: مسئولان باید بدانند که اگر می خواهند اوضاع کشور را آرام کنند باید بستری را فراهم کنند تا معترضان در کشور احساس کنند صدایشان شنیده می شود. این کار با وعده انجام نمی شود و برای این کار باید اقدامات عملی انجام شود. در این زمینه اگرچه در دو سه هفته اخیر گام های کوچکی برداشته شده اما پیشرفتی نداشته است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود عنوان کرد که در سیاست های کلی کشور نوعی «بی تفاوتی» به مشکلات سلامت روان و اجتماعی وجود دارد. در جریان حوادث اخیر، اگر بخواهیم تاریخچه این موضوع را بررسی کنیم، باید به همه ابعاد به درستی نگاه کنیم. به نظر من باید به سمتی برویم که نیازی به سرزنش همدیگر در جامعه نباشد. همین الان باید فکری برای ایران امروز و مردم ایران امروز داشته باشیم.

انتهای پیام

جادوگران

دیدگاهتان را بنویسید