دوره چهارم رویایی / موضوع اصلی انیمیشن ها اتفاق افتاد


به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز پنجشنبه ۲۱ آبان ماه چهارمین رونمایی انیمیشن ایرانی (رویازی) با حضور مدیران سینمایی حوزه هنری و ۱۲ گروه متقاضی شرکت و ارائه طرح های خود در محل حوزه هنری برگزار شد. در این رویداد در این مراسم محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، محمدرحیم لیوانی مدیر عامل مرکز پویانمایی صبا، سید مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز حضور داشتند.
امیررضا مافی رئیس مرکز پویانمایی حوزه هنری در ابتدای این مراسم گفت: این رویداد چهارمین دور رویا است که در حال برگزاری است. دوستان میدونن که رویدادهای یارو در همه جای دنیا برگزار میشه و رویا اولین رویدادی هست که به صورت پیچ در ایران برگزار میشه. البته ما تصمیم گرفتیم و پیشنهاد دادیم که به جای کلمه پرتاب از کلمه پرتاب استفاده کنیم. در این دوره 78 گروه ثبت نام کردند، 23 تیم در دوره رهبری شرکت کردند، 26 پروژه ارائه شد و امروز 12 نفر از آنها ایده های خود را عرضه خواهند کرد. ما نباید فراموش کنیم که برای گسترش رویاهای فرزندانمان نیاز به گسترش انیمیشن داریم.
بعدها گروه های مختلف آماده ارائه برنامه های خود شدند. لازم به ذکر است که هر یک از شرکت کنندگان 7 دقیقه برای ارائه طرح خود فرصت دارند.
یوسف شیری و سیدعلی موسوی سپس انیمیشن داستان شکلاتی را از زنجان کلید زدند. شیری برای هر دقیقه از این سریال 50 قسمتی 7 میلیون تومان هزینه کرد و زمان تولید آن را 3 سال اعلام کرد.
راه اندازی بعدی این پروژه فیلمی از علی مظاهری از تهران بود که فیلم «پنج سنگ» را ارائه کرد. هزینه تخمینی این انیمیشن بیش از 2 میلیارد تومان و مدت زمان تولید پروژه 4 سال است.
پس از آن انیمیشن سریالی «سارگون» توسط محمد جوادنیا از تهران ارائه شد. این سریال با بودجه ای بالغ بر 3 میلیارد و در 12 قسمت تولید شد. این طرح از تهران به رویازی پیشنهاد شد.
پروژه بعدی راه اندازی شده پروژه ای به نام «شاهزاده» بود که توسط مصطفی قربانی از استان زنجان ارائه شد.
در ادامه این اتفاق، حمیدرضا جعفریان، رئیس سازمان سینمایی سوره گفت: انیمیشن برای سازمان سینمایی سوره کارکرد ویژه ای دارد و می تواند یکی از محورهای اصلی در حوزه هنری برای توجه به کودکان و نوجوانان باشد و فکر می کنیم، انیمیشن مهمترین وسیله صحبت با کودکان است. نباید فراموش کرد که با هجوم تولیدات فرهنگی از شرق و غرب مواجه هستیم و باید برای مقابله با آن اقدام کرد. رویداد راویازی می تواند در زمینه استخدام شرکت ها و گروه های تولید انیمیشن در سراسر کشور مورد استفاده قرار گیرد و راویازی را می توان بهترین ابزار برای این کار دانست. در سال های اخیر سازمان هنری سینما سرمایه گذاری قابل توجهی در زمینه تولید انیمیشن داشته است و تلاش داریم با اتحاد مراکز مختلف از جمله صدا و سیما تولید سریال های انیمیشن را در کشور فعال کنیم تا مخاطبان کودک و نوجوان. و نوجوانان همیشه می توانند با تولیدات و آثار آشکار و متناسب با فرهنگ و دین ایران مواجه شوند.
سپس پروژه ای به نام «دزد خواب» توسط منصوره مصطفی زاده و مجید عزیزی از تهران ارائه شد. این سریال در 16 قسمت 10 دقیقه ای طراحی شده است که برآورد هر دقیقه آن 11 میلیون تومان و بودجه کل آن یک میلیارد و 840 میلیون تومان است.
راه اندازی پروژه بعدی مربوط به پروژه «خاطرات جبرئیل» بود که توسط داود عادلی از تهران ارائه شد. برآورد هزینه تولید این پروژه که در مورد ارتباط حضرت جبرئیل با پیامبر اسلام است بیش از یک میلیون دلار است. بر اساس توضیحات داود عادلی، بخشی از بودجه ساخت این انیمیشن از طریق فروش اوراق تامین شده است.
پس از آن انیمیشن «چوبلوها» توسط علی علیجان زاده از استان قم ارائه شد. برای این سریال 9 میلیون و 300 تومان برای 100 قسمت 3 دقیقه ای هر دقیقه در نظر گرفته شده و مجموعا 2 میلیارد و 790 تومان بودجه در نظر گرفته شده است.
پروژه بعدی انیمیشن «غریبه در جنگل» بود که توسط علیرضا سجادی از قم آغاز شد. بودجه پیش بینی شده برای این انیمیشن بیش از 10 میلیارد تومان است و تا به امروز کمپانی سازنده موفق به تامین 15 درصد از بودجه شده است.
«بدآباد» دیگر پروژه ای بود که سید محمد امامی تهرانی آن را آغاز کرد. این پروژه به صورت مجموعه ای 26 قسمتی هر قسمت 15 دقیقه ای ارائه شد. بودجه ساخت این انیمیشن دقیقه ای 15 میلیون تومان است که نیمی از آن تاکنون تامین شده است.
دهمین طرح ارائه شده توسط اردبیل به نام «بیرلیک» اثر مهدی خروشی است. بودجه پیش بینی شده این پروژه سینمایی 12 میلیارد تومان است که تاکنون 30 درصد از این بودجه تامین شده است.
پروژه بعدی از استان اصفهان توسط داوود خرمنزار به نام «دالی» که یک سریال انیمیشنی است ارائه شد. بودجه برآوردی این انیمیشن 2 میلیارد تومان اعلام شد.
آخرین پروژه ای که در این دوره رویازی ارائه شد از استان گیلان به نام چکا و میرزا بود که توسط حسام رمضانی ارائه شد که درباره میرزاکوچک خان است. بودجه پیش بینی شده برای این پروژه دقیقه ای 6 میلیون تومان است.
یکی از نکات جالب طرح های ارائه شده در این دوره رویایی توجه به خلق شخصیت و پرورش شخصیت در انیمیشن ها می باشد و قهرمان اکثر طرح های ارائه شده دختربچه ها بودند.

دیدگاهتان را بنویسید