سری بنیاد قسمت 4: ذهن آگاهی


تنها. آهسته. تدریجی. پایین.

چگونه آهسته و آگاهانه غذا بخوریم

وقتی زندگی پرمشغله ای دارید که چند وظیفه ای به عنوان یک هدف در نظر گرفته می شود ، غذا خوردن به چیزی تبدیل می شود که عموماً با عجله انجام می شود ، شاید حتی در حالت نشسته. مشکل این است که وقتی سریع غذا می خورید احتمالاً به درستی جویدن نمی کنید ، به این معنی که هضم شما خوب شروع نمی شود.

بله ، آگاهی کمی واژه پر سر و صدا است ، اما وقتی در جنبه خاصی از زندگی شما به کار گرفته شود ، می تواند نتایج قابل اندازه گیری را ارائه دهد. ساندرا آمودت ، عصب شناس ، نویسنده زیرا رژیم های غذایی ما را چاق می کند، توضیح می دهد که خوردن آگاهانه “به افراد اجازه می دهد از یک رابطه آرام با غذا لذت ببرند ، که نیازی به مبارزه مداوم بین اراده و وسوسه ندارد.” بسیاری از برنامه های رژیم غذایی در واقع مجموعه ای از قوانین در مورد آنچه شما می توانید و نمی توانید بخورید بدون ارائه راهنمایی در مورد نحوه استفاده از آن قوانین است ، و این امر بیشتر به عنوان یک مجازات به نظر می رسد تا یک راهنما. یک رویکرد ذهن آگاهی در عوض تمرکز را از قوانین را تنظیم می کند و در عوض به سادگی بر توجه ما به احساسی که در گذشته احساس می کردیم تمرکز می کند.

بنابراین آگاهی چگونه به دست می آید؟ یادگیری این عادات ساده می تواند ارتباط بهتری با غذا ایجاد کند ، گوارش را بهبود بخشد ، جذب مواد مغذی را افزایش دهد و حتی به کاهش وزن کمک کند.

متوقف کردن

وقتی زمان غذا خوردن رسید ، هر کاری که انجام می دهید را کنار بگذارید و روی وعده غذایی خود تمرکز کنید. اطمینان حاصل کنید که همیشه زمان کافی را به خود اختصاص می دهید تا به خودتان اجازه دهید خوب بجوید و پرخوری نکنید. زمانی را در نظر بگیرید که در مورد آنچه می خورید فکر کنید و از آن لذت ببرید ، خواه یک کاسه سالاد خوب باشد یا یک پروتئین ، ما همیشه باید خود را خوش شانس بدانیم که چیزی برای خوردن داریم.

چگونه آگاهانه غذا بخوریم

با چوب چوب خوب نیست؟ کامل! آنها سرعت شما را به خوبی کاهش می دهند.

آن چنگال را بگذارید پایین

ما تمایل داریم یک لقمه غذا بخوریم و سپس چنگال را در جلوی دهان خود حرکت دهیم در حالی که هنوز در حال جویدن هستیم ، احساس ناخودآگاه فوری برای دریافت آنچه در دهان ما است ایجاد می کنیم تا بتوانیم لقمه بعدی را بخوریم. سعی کنید چنگال خود را روی زمین بگذارید و تا زمانی که بلعیده اید دیگر آن را بردارید. اگر این کار برای شما سخت است ، به جای چنگال از چوب چوب استفاده کنید. اگر هنوز با استفاده از آنها بزرگ نشده اید ، احتمالاً سرعت شما را در مقدار مناسب کاهش می دهد.

جویدن را ادامه دهید

فقط به این دلیل که می تواند از گلو پایین بیاید به این معنی نیست که به درستی جویده شده است. جویدن را تا جایی ادامه دهید که غذا تقریباً مایع شود و بلع آن آسان نباشد. همانطور که با این احساس عادت می کنید ، دوباره تمرین می کنید تا دفعه بعد که سعی می کنید غذای جویده شده را ببلعید ، شبیه یک توپ گلف در حال سقوط به نظر برسد و به طور خودکار تصحیح کنید.

ایجاد سرعت بالا

احساس خود را در نیمه راه وعده غذایی ارزیابی کنید تا مشخص شود آیا ممکن است از قبل سیر شده باشید. شما می توانید این کار را با نصف مقدار معمول برای خود انجام دهید یا غذای موجود در بشقاب خود را به نصف تقسیم کنید و احساس خود را در آن نقطه ارزیابی کنید. آیا هنوز گرسنه هستید یا حق با شماست؟ این می تواند از هدر رفتن غذا جلوگیری کند و در هزینه شما صرفه جویی کند!

دهان شما فقط صحبت نمی کند و نمی جوید

هضم غذا از دهان شروع می شود. وقتی غذا وارد دهان شما می شود ، گره های ریز سیگنالی به مغز می فرستند تا فرایند هضم را آغاز کند. این باعث می شود غدد بزاقی ، اولین شیره گوارشی ، غذاها ، عمدتا پروتئین ها را تجزیه کنند تا معده کمی راحت تر کار کند. همچنین شروع به انفجار و شناسایی قندهای خاص در غذاهای نشاسته ای و کربوهیدراتهای پیچیده ای که می خورید می کند. این به بدن شما اجازه می دهد تا میزان کربوهیدرات مصرفی خود را به سرعت ارزیابی کند تا بدن شما بتواند در مواقع کافی برنامه ریزی کند. بنابراین وقتی شما به سختی جویدن شیرینی را می جوید و سپس آن را قورت می دهید ، بدن شما یک سیگنال مهم را از دست می دهد تا بداند چه زمانی کربوهیدرات کافی داشته است. شیرینی را با یک کیک کوچک دنبال کنید و همه آن را با یک نوشابه خالی کنید و کربوهیدرات شما قبل از اینکه بدن شما حتی بداند چه چیزی به آن ضربه زده است ، بیش از حد اضافه شده اید.

شما نمی توانید معده خود را عجله کنید

فقط به این دلیل که شکم شما پر می شود به این معنی نیست که مغز شما به شما می گوید از خوردن دست بکشید. در عوض ، منتظر سیگنال هورمونی است که به طور کلی حدود 20 دقیقه پس از شروع هضم آزاد می شود. وقتی خیلی سریع غذا می خوریم ، قبل از شروع پاسخ کامل ، معده خود را فراتر از حد طبیعی که بدن می تواند تحمل کند ، پر می کنیم. در نتیجه غذای بیشتری در معده وجود دارد تا آب گوارشی برای تجزیه در دسترس باشد و در نتیجه غذای کم هضم وارد روده می شود. دفعه بعد که قصد دارید ناهار خود را در 15 دقیقه ای که بین جلسات دارید بخورید ، به آن فکر کنید. اگر نمی توانید دیرتر غذا بخورید ، حداقل کمتر غذا بخورید.

تعادل همه چیز است

اگر آن همه غذای ضعیف هضم شده به روده شما برسد ، چطور؟ اینگونه مشکلات جدی تری می توانند آغاز شوند. عدم تعادل باکتری های بد در روده می تواند رخ دهد. این باکتری ها می توانند هوس قند و کربوهیدرات کنند که منجر به افزایش وزن می شود و می تواند هورمون هایی را آزاد کند که می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی شود. در بدترین حالت ، این می تواند باعث التهاب منجر به دیورتیکولیت یا حتی پولیپ شود که می تواند سرطانی شود.

می توانید ببینید که چگونه خوردن آگاهانه می تواند سلامت شما را از چند جهت بهبود بخشد. گام بعدی این است که نحوه استفاده از آن را در زندگی روزمره خود بیاموزید. هدف در اینجا غذا خوردن است ، اما می توانید تکنیک های ذهن آگاهی را در تمام زمینه های زندگی خود که نیاز به تنظیم دقیق دارند ، به کار بگیرید. این می تواند به روز رسانی زندگی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید