سینمای ایران در جشنواره بوسان ۲ جایزه گرفت


جشنواره بین المللی فیلم بوسان کره جنوبی با اهدای 2 جایزه به سینمای ایران به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا، بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم بوسان به پایان رسید و فیلم درب جدیدترین ساخته هادی محقق که فیلم افتتاحیه این رویداد سینمایی بود، سرانجام برنده جایزه مسابقه کیم جی سوک شد. ویژه کارگردانان است این فیلم در آسیا برگزار می شود و با جایزه نقدی 10000 دلاری همراه است.

«درب» به تهیه کنندگی رضا محقق داستان کارمند اداره برق را روایت می کند که باید برق را به خانه ای دورافتاده و دورافتاده وصل کند. هادی محقق و محمد اقبالی از جمله بازیگران این فیلم هستند.

در بخش‌های دیگر جشنواره فیلم بوسان، مستند «عشق فوتبال» به تهیه‌کنندگی شرمین مجتهدزاده و پالیز خوشدل که در بخش مسابقه مستند حضور داشت، برنده جایزه «BIFF Mecenat» شد که هدف آن کشف و حمایت از استعدادهای درخشان است. مستند سازان آسیایی در جشنواره بوسان جایزه گرفتند.

جایزه برتر بخش مسابقه جریان های جدید امسال در جشنواره بوسان به مستاجر وحشی به کارگردانی لی جونگ هونگ از کشور میزبان کره جنوبی تعلق گرفت.

سینمای ایران امسال در جشنواره بوسان حضور پررنگی داشت و در بخش اسطوره‌شناسی به کارگردانی جعفر پناهی، شب وحید جلیلوند، دیوار، دیوار و برادران لیلا در پنجره سعید راوشی حضور چشمگیری داشت. به سینمای آسیا»، فیلم‌های «بی‌پایان» ساخته نادر ساعیور (که مشترکاً ایران، آلمان، ترکیه در نظر گرفته شده‌اند) در بخش مسابقه «جریان‌های جدید»، فیلم «لیزت» ساخته صادق اسحقی کارگردان و «دره بد» ساخته سمیرا نوروز ناصری کارگردان در بخش فیلم‌های کوتاه رقابتی آسیایی، جمعه رابینسون می‌بینیم ساخته میترا فراهانی در بخش مستند ویترین و زندگی و زندگی ساخته علی کاویتان از دیگر فیلم‌های ایرانی این رویداد سینمایی بودند.

همچنین سعید راوشی یکی از سه داور جایزه سونجه برای بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه کره‌ای و فیلم‌های کوتاه آسیایی است.

جشنواره فیلم بوسان بین 13 تا 22 اکتبر (5 و 14 مهر) در بوسان کره جنوبی برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید