علت سوزش پا در شب و روش درمان (از متخصص)


آیا سوزش پا در طول روز باعث ناراحتی شما می شود یا شب بیدار می شوید؟ اگرچه سوختگی پا اغلب شکایت افراد مسن است. اما به دلایل مختلف می تواند به هر کسی آسیب برساند. از آنجایی که یکی از راه های اصلی مدیریت سوختگی های حساس پا از بین بردن علت آن است ، در ادامه به بررسی شش علت اصلی سوختگی پا می پردازیم.

علت سوزش پا در شب: پاسخ متخصص

احساس سوزش در پا در هنگام خواب می تواند نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت هنگامی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که گلوکز اضافی در بدن به دیواره رگ های خونی تأمین کننده اعصاب آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا درد در پاها ، یا کاهش توانایی احساس گرما ، سرما و درد در پاها است. گاهی اوقات پزشک آزمایشاتی را برای بررسی عملکرد طبیعی اعصاب انجام می دهد. درمان نوروپاتی محیطی شامل روش هایی برای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، مدیریت درد و مراقبت خوب از پا است.

احساس سوزش در پا: پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پاهای خود می کنید ، به این معنی است که اعصاب پای شما تحت تاثیر دیابت قرار دارد. “نوروپاتی دردناک” اصطلاحی است که برای توصیف درد بی علت در پا در بیماران دیابتی استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک معمولاً احساس می کنند که پاها سوزن سوزن می شوند یا احساس سوزش مبهمی در پاهای خود دارند که یک شبه بدتر می شود. البته زمانی این عارضه نوروپاتی در نظر گرفته می شود که هیچ علامت دیگری از سوختگی پا نداشته باشید.

علاوه بر این ، ممکن است دچار گرفتگی عضلات پا شوید. از آنجا که درمان نوروپاتی دردناک در هنگام بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری کنترل قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی اغلب در مردان و افرادی که سالها دیابت داشته اند ، در افراد قد بلند ، در افراد سیگاری و در افرادی که کنترل زیادی بر قند خون خود ندارند ، رخ می دهد.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، باید بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 درصد از افرادی که از آن رنج می برند را تسکین می دهد. این درمان ها شامل استفاده از داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم های چیلی (کپسایسین) است. این کرم ها برای حساسیت زدایی روی پا مالیده می شوند. خبر خوب این است که اگر با هیچ یک از این روش های درمانی بهبود نیابید ، درد ناشی از این نوروپاتی اغلب با گذشت زمان از بین می رود.

سوزش پا در شب: سایر علل شایع

1- وضعیت پا

موقعیت پاهای ما نحوه راه رفتن و فشار روی پاهای ما را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، وزن ما هنگام راه رفتن به طور مساوی روی پاهای ما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی از افراد فشار موضعی را روی پاهای آنها وارد می کند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند که سپس باعث ایجاد احساس گرما ، قرمزی و سوزش می شود.

قوس بزرگ در مرکز پا نمونه ای رایج است. در این حالت قسمت های کمتری از پا روی زمین قرار می گیرد و بنابراین پاشنه و بیرون زدگی جلوی پا مناطق اصلی تحمل فشار هستند. هرگونه اختلاف در طول پا نیز می تواند این مشکل را ایجاد کند ، حتی اگر اختلاف 6 میلی متر باشد ، زیرا در این حالت وزن یک پا بیشتر از پای دیگر است.

20 راز زبان شما در مورد سلامتی شما به شما می گوید!

برخی مشکلات پزشکی و شرایط پا مانند پینه ، میخچه ، زگیل و مفاصل متورم برجسته نیز می توانند هنگام راه رفتن فشار بیشتری به پا وارد کرده و به طور بالقوه باعث سوزش پا شوند.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن عصبی که از ستون فقرات به نواحی اطراف ، بازوها و پاها منتقل می شود ، آسیب می بیند. مسیر این عصب یک مسیر طولانی از ستون فقرات تا پا است و هر نوع صدمه ای در هر نقطه از این مسیر می تواند منجر به علائم عصبی در پا از جمله بی حسی ، سوزن سوزن شدن و سوزش شود.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. تحقیقات نشان می دهد 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. دلیل این امر افزایش طولانی مدت و عدم کنترل قند خون است که می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره های عصبی را ضعیف کرده ، انتقال سیگنال های عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض به تدریج ظاهر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معناست که احساس سوزش در پا تشدید می شود یا حتی ممکن است پا کاملا بی حس شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی از درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ارثی ، عفونتها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر است.

3- نورومای مورتون

نورومای مورتون یک توده دردناک و متورم در پا است که به دلیل التهاب عصبی که ناحیه خاصی را پوشانده ، اغلب بین انگشتان دوم و سوم یا سومین و چهارمین انگشتان پا ظاهر می شود. هنگامی که عصب متورم و تحریک می شود ، علائم عصبی خاصی از جمله سوزش در پا ظاهر می شود.

در این شرایط ، احساس درد و سوزش در پا هنگام پوشیدن کفش های تنگ یا باریک بدتر می شود ، زیرا این مدل کفش استخوان های پا را به هم نزدیک می کند و بنابراین عصب بیشتر فشرده و تحریک می شود.

برای تضعیف بدن چه بخوریم و چه کنیم؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشردگی یا گیر افتادن عصب (سندرم تونل تارسال)

همه ما یک تونل کوچک در داخل مچ پا داریم به نام تونل تارسال. این تونل عبور بسیاری از تاندون ها ، شریان ها ، رگ ها و اعصاب مچ پا را فراهم می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای تونل پشتی ، از جمله عصب تیبیای خلفی ، فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش در پا را ایجاد می کنند. علل فشرده سازی یا گیر افتادن این اعصاب شامل صافی کف پا ، خارها ، کیست یا تاندون متورم در تونل است که فضا را اشغال کرده و عصب را فشرده می کند ، آسیب به ناحیه مچ پا ، آسیب به ساختارهای تونل تارسال به دلیل تورم یا در غیر این صورت شرایط التهابی که به عصب فشار وارد می کند. نقاط مختلف دیگری نیز در امتداد عصب وجود دارد که می توانند تحت فشار قرار گیرند.

5- آسیب عصبی ضربه ای (آسیب پس از سانحه)

درست مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط هایی که می توانند در اثر ضربه آسیب ببینند ، اعصاب ما نیز می توانند آسیب ببینند و باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم عصبی از جمله سوزش در پا می شوند. این ضربه می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا ساق باشد ، به عنوان مثال ، پای کسی به پای شما ضربه می زند ، چیزی روی پای شما می افتد ، یک توپ فوتبال به پای شما می خورد و غیره ، یا می تواند بسیار جدی تر و برای ستون فقرات باشد ، عصب از کجا نشأت می گیرد.

6- عفونت پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

پای ورزشکار نام عفونت قارچی است که می تواند باعث احساس سوزش موقت و خاص در کف پا و بین انگشتان پا شود. این عفونت قارچی لایه بیرونی پوست را درگیر کرده و در نتیجه باعث خشکی ، لایه برداری ، قرمزی ، خارش ، سوزش و آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی باعث تحریک می شوند زیرا قارچ از کراتین تغذیه می کند. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست بسیار ساده است و کافی است از داروی ضد قارچ استفاده کرده و مراقبت های لازم را در خانه انجام دهید.

توصیه هایی که پاهای شما به شما می گویند درباره سلامتی شماست!

علل دیگر سوزش پا

سایر علل سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است عبارتند از: کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، اعتیاد به الکل ، نارسایی کلیه ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای ، یا بیماری های ارثی مانند بیماری دندان شارکوت ماری. سوزش پا نیز می تواند ایدیوپاتیک باشد ، به این معنی که علت مشخصی ندارد.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید