منتفی نیست پوتین «وطن پرست» به ایران و افغانستان هم بیاید/ روس ها در برجام و موضوع پهپاد به ما ضربه زدند.


روزنامه جمهوری اسلامی می نویسد: حوادث روز به روز نشان می دهد که دو بلوک شرق و غرب به ویژه مظاهر اصلی آنها آمریکا و روسیه به یک اندازه غیرقابل اعتماد هستند و نباید با اعتماد به آنها منافع ملی خود را به خطر بیندازیم.

این روزها ولادیمیر پوتین بدون ذره‌ای محافظه‌کاری قصد خود را برای تهاجم نظامی به اوکراین بیان کرد و شخصیت کشور‌ساز خود را که از تزارها به ارث برده و در دوران شوروی تجربه کرده بود، آشکار کرد.

ادعای تعلق اوکراین به روسیه شامل همه کشورهای جدا شده از شوروی سابق می شود. یعنی اگر پوتین چند سال دیگر در قدرت بماند، در مورد بلاروس، گرجستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، تاجیکستان و سایر جمهوری‌های جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی، همین ادعا را خواهد کرد و برای پیوستن به آن دست به تهاجم نظامی می‌زند. آنها در روسیه..

مهمتر از آن، اگر پوتین در این اقدامات موفق شود، به این دلیل که ارتش سرخ شوروی سال ها آن کشور را اشغال کرده و حاکمان کمونیست آن را روی کار آورده است، می خواهد به افغانستان برود. منتفی نیست که بعداً با این استدلال به ایران بیاید و بگوید ایران متعلق به روسیه است، با توجه به اینکه مدتی بخشی از آن در اشغال روس ها بود و ما خود را یک کشور با ایران می دانیم!

شاید باور کردن این پیش‌بینی‌ها دشوار باشد، اما در دنیای سیاست، زمانی که دولت‌های بزرگ در نقاط حساس جهان در دست کسانی است که یا تعادل کافی ندارند یا میل به باز کردن کشور به شدت در حال جوشیدن است. در وجود آنها می تواند چنین اتفاقاتی رخ دهد.

حوادث هر روزه نشان می دهد که دو بلوک شرق و غرب به ویژه مظاهر اصلی آنها آمریکا و روسیه به یک اندازه غیرقابل اعتماد هستند و نباید با اعتماد به آنها منافع ملی خود را به خطر بیندازیم. روس ها در برجام و در مورد پهپاد به ما ضربه زدند. در خوش بینانه ترین حالت، وقتی ملاک وزیر امور خارجه کشورمان قرار می گیرد که گفته بود فروش پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نبوده است، باید با توجه به تخلفی که در این زمینه وجود دارد، آنها را غیرقابل اعتماد بدانیم. روس ها خود را متعهد کرده اند.

اکنون که رئیس جمهور روسیه پا را فراتر گذاشته و گفته است که حوادث اوکراین یک جنگ داخلی است، مسئولان ما باید این پیام را دریافت کنند که این گفته چندوجهی است و همه جوانب خطرناک است و از گره زدن منافع ملی ایران به آنچه ولادیمیر پوتین است خودداری کنند. خواسته ها باعث می شود از آنها دوری کنند

دیدگاهتان را بنویسید