من به راحتی می توانم نخست وزیر اسرائیل باشم


دونالد ترامپ گفت من به راحتی می توانم نخست وزیر اسرائیل باشم.

من گزارش میدم عصر ایران است به گزارش خبرگزاری آلمان، رئیس جمهور سابق آمریکا روز گذشته این مطلب را در شبکه اجتماعی خود (Truth Social) منتشر کرد و گفت یهودیان آمریکا باید بیشتر از کارهایی که برای اسرائیل انجام داده است، سپاسگزار باشند.

به گزارش پایگاه خبری آمریکایی اکسیوس، هنوز مشخص نیست که چه چیزی ترامپ را به بیان چنین حرفی واداشته است، اما از زمانی که در سال 2016 به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، بارها درباره یهودیان آمریکا صحبت کرده است.

ترامپ در متنی که منتشر کرد نوشت: کاری که من برای اسرائیل انجام داده ام، هیچ رئیس جمهور آمریکا نکرده است.

وی افزود: با این حال، بسیار شگفت‌آور است که انجیلی‌های خوب در آمریکا برای من به خاطر کارم برای اسرائیل بیشتر از یهودیان کشورمان ارزش قائل هستند. به خصوص کسانی که در آمریکا زندگی می کنند.»

وی ادامه داد: کسانی که در اسرائیل زندگی می کنند داستان دیگری دارند: بالاترین میزان تایید در جهان. در نتیجه به راحتی می توانم نخست وزیر اسرائیل شوم.»

ترامپ نوشت: یهودیان در آمریکا باید دور هم جمع شوند و قبل از اینکه زمان تمام شود به خاطر آنچه در اسرائیل دارند شکرگزار باشند.

ترامپ در مصاحبه ای با Axios در سال 2021 گفت که یهودیان غیر ارتدوکس در آمریکا دیگر اسرائیل را دوست ندارند. مسیحیان انجیلی در آمریکا اسرائیل را بیشتر از یهودیان دوست دارند.

دونالد ترامپ که بین سال های 2016 تا 2020 برای یک دوره رئیس جمهور ایالات متحده بود، اقدامات بی سابقه ای را به نفع اسرائیل و علیه فلسطین انجام داد که شامل موارد زیر بود:

انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس (بیت المقدس/ بیت المقدس)، به رسمیت شناختن قدس به عنوان بخشی از اسرائیل، بستن کنسولگری آمریکا در قدس به روی فلسطینی ها، بستن نمایندگی دیپلماتیک سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن، پایان دادن به کمک های مالی به فلسطینی ها. دولت (تاسیس یک کشور خودگردان)، پایان دادن به کمک های مالی به آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا)، به رسمیت شناختن شهرک های یهودی در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی به عنوان بخشی از خاک اسرائیل، به رسمیت شناختن اسرائیل حاکمیت بر منطقه اشغالی جولان در سوریه.

در دوره ترامپ، روابط آمریکا با اسرائیل بسیار نزدیک و خوب شده است و با تشکیلات خودگردان فلسطین (سازمان های خودمختار) به شدت تیره و بد شده است.

همچنین در دوران ترامپ با وساطت آمریکا و فعالیت های مشاور و داماد یهودی او (کوشنر) روابط اسرائیل با 4 کشور عربی امارات، بحرین، سودان و مراکش برقرار شد و آنها اسرائیل را به رسمیت شناخت.

دیدگاهتان را بنویسید