میزبان نیمی از بسکتبال ایران/تیم ملی جدید مقابل چین رقیب


به گزارش خبرنگار مهر ، رقابت های انتخابی جام جهانی بسکتبال ۲۰۲۳ قاره آسیا که از آذرماه سال گذشته آغاز شده بود طی روزهای آینده با برگزاری پنجمین دیدار پنجره ای پیگیری می شود. در این پنجره رقابتی، تیم ملی بسکتبال ایران قرار است میزبان دو بازی باشد، هرچند امتناع استرالیایی ها از سفر به ایران و رویای بازی با ایران، میزبانی بسکتبال ایران در این پنجره را نصف کرده و تمرکز خود را روی رقابت مهم و سخت مقابل گذاشته است. چین است.
دیدار ایران و چین اولین دیدار دو تیم در انتخابی جام جهانی سال آینده است. این دیدار در شرایط گروه F برگزار می شود که نتیجه برای هر دو تیم مهم و تعیین کننده است، چینی ها که با 14 امتیاز از 8 بازی اخیر خود (6 برد و 2 باخت) در رده دوم گروه قرار دارند. ایران با یک امتیاز کمتر نسبت به همین تعداد بازی (5 برد و 3 باخت) دو پله عقب است.
دو شکست عجیب و غیرمنتظره تیم ملی بسکتبال ایران در مرحله اول مقدماتی جام جهانی مقابل قزاقستان و قانون فیبا مبنی بر در نظر گرفتن بازی های رودررو – در صورت تساوی – بر عملکرد بسکتبال ایران در این فصل تاثیر خواهد گذاشت. و رویارویی با چین حیاتی تر شد. تیم ملی ایران که در حال حاضر پس از قزاقستان در رده چهارم قرار دارد، برای قطعی شدن صعود و کسب سهمیه جهانی باید از این دیدار امتیاز کامل بگیرد.
حضور محمد بیچیروویچ به عنوان مدیر فنی به جای محسن صادق زاده از اقدامات فدراسیون بسکتبال برای کسب نتیجه در رقابت های مقدماتی جام جهانی به ویژه دو بازی با چین (پنجم و ششم) بود. این مربی اسلوونیایی با توجه به فعالیت های گذشته خود در بسکتبال ایران شناخت خوبی از بازیکنان کشورمان و توانایی های آنها دارد. اما مهمتر از آن چیزی که باعث جذب بچیروویچ شد، فعالیت او در بسکتبال چین در سال های اخیر و اشراف کاملی است که این مربی به بسکتبالیست های چینی نشان داده است.
علاوه بر این، ترکیب تیم ملی بسکتبال نسبت به پنجره های قبلی تغییر کمتری داشته است. البته با حضور امثال حامد حدادی، سجاد مشاییکی، بهنام لکری، محمد جمشیدی و ارسلان کازی، هسته اصلی تیم مثل قبل است، اما آن ثبات در مورد سایرین تا حدودی کنار گذاشته شده است. افرادی که در ترکیب کمپر و سپس در ترکیب اصلی قرار گرفته اند.
شاید دوراندیشی و دیدن رقابت 50 بر 50 با چین و نتیجه آن باعث شد سرمربی تیم ملی بسکتبال علیرغم اهمیت بازی پیش رو چنین تغییراتی را در تیم ایجاد کند و این در حالی است که چینی ها تقریبا با ترکیبی به ایران خواهند رفت. بهترین بازیکنان آنها سفر کرده اند حتی ژو که فعالیت های باشگاهی خود را در استرالیا دنبال می کند، در ترکیب تیم ملی بسکتبال چین برای دیدار با ایران حضور دارد. نگهبانی که نقش مهمی در جایگاه فعلی تیم ملی کشورش به عنوان تاثیرگذارترین حامی چینی ها در بازی های اخیر داشته است، مطمئنا در بازی روز جمعه حضوری تعیین کننده در زمین خواهد داشت.
حضور این بازیکن نقش و بازی حامد حدادی را بیش از پیش برای ایران چشمگیر می کند. بازیکنی که در شرایط عادی بار قابل اعتمادی برای سایر مربیان و هم تیمی هایش به حساب می آید، چه برسد به این مسابقه که مسئولیت محدود کردن «ژو کی» را نیز بر عهده دارد.

دیدار ایران و چین از گروه F بسکتبال از ساعت 17:00 در سالن آزادی آغاز می شود. ملی پوشان بسکتبال ایران باید از این بازی برنده بیرون بیایند تا به لطف امتیاز کاملی که از باخت فنی استرالیا کسب می کنند، مطمئن تر و به سهمیه جهانی نزدیک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید