نیاز به غربالگری زنان و مردان


غربالگری مجموعه ای از آزمایشات و آزمایشات ، سونوگرافی و تصویربرداری است که برای تشخیص سریع و به موقع بیماریهای مختلف استفاده می شود. غربالگری علائم اولیه به شما کمک می کند تا روند درمان را سریعتر شروع کرده و به راحتی درمان کنید.

غربالگری سلامت مردان

غربالگری سرطان پروستات

همه مردان بین 50 تا 70 سال باید آزمایش PSA سالانه انجام دهند. اگر آنها سابقه خانوادگی سرطان پروستات یا سایر علائم ناشناخته قدیمی دارند ، باید در سنین پایین انجام شوند.

غربالگری سرطان ریه

سرطان ریه معمولاً در مردان سیگاری یا در معرض دود سیگار یا مواد شیمیایی مضر قرار می گیرد.

سرطان روده بزرگ

همه مردان 50 سال به بالا باید کولونوسکوپی انجام دهند. افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارند باید در سنین پایین کولونوسکوپی انجام دهند.

بیماری های عفونی

بسته به شیوه زندگی و سابقه پزشکی ، ممکن است نیاز به غربالگری عفونت هایی مانند سفلیس ، کلامیدیا ، HIV ، هپاتیت C و سایر عفونت ها داشته باشید.

بیماری قلب و عروقی

کلسترول و فشار خون خود را هر سال از سن 20 سالگی به بعد بررسی کنید. کلسترول بالا و فشار خون بالا مهمترین علل بیماری های قلبی عروقی هستند.

غربالگری دیابت

اگر BMI بیش از 25 دارید یا سابقه خانوادگی دیابت دارید ، هر سال قند خون خود را کنترل کنید.

معاینه چشم

بین سنین 40 تا 54 سال هر 2 تا 4 سال یکبار و بین 55 تا 64 سالگی هر 1 تا 3 سال یکبار چشم های خود را معاینه کنید.

امتحان شفاهی

سالی یک یا دو بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا سلامت دهان و دندان های شما را بررسی کند. دندانپزشک شما بررسی می کند که آیا به ویزیت های مکرر نیاز دارید یا خیر.

غربالگری پوکی استخوان

اگر در سنین 50 و 70 سالگی هستید و از استروئیدهای طولانی مدت ، وزن کم ، سیگار کشیدن ، مصرف الکل ، شکستگی استخوان بعد از 50 سالگی یا سابقه خانوادگی پوکی استخوان استفاده می کنید ، حتماً غربالگری شوید.

انتخاب

بیایید با: Multi-Complete Health Brest آشنا شویم

غربالگری سلامت زنان

غربالگری سرطان پستان

آزمایشات غربالگری سرطان پستان شامل معاینات بالینی و ماموگرافی است. در سنین 20 تا 40 سالگی ، سینه های شما باید هر 1-3 سال یکبار توسط پزشک متخصص زنان معاینه شود. همچنین از سن 40 سالگی به بعد باید سالی یکبار ماموگرافی انجام دهید. ماموگرافی می تواند توده ای را قبل از تشخیص آن تشخیص دهد.

غربالگری سرطان دهانه رحم

توصیه می شود پس از ازدواج و در شروع اولین رابطه زناشویی ، حداقل هر 2 سال یک بار تا سن 30 سالگی ، آزمایش پاپ تست انجام دهید. از 30 سالگی به بعد ، اگر نتیجه آزمایش پاپ تست سه بار متوالی طبیعی باشد ، می توان آن را هر 3 سال یکبار تکرار کرد.

سرطان روده بزرگ

بیشتر سرطان های روده بزرگ در اثر پولیپ (توده های غیر طبیعی در پوشش روده بزرگ) ایجاد می شود. البته همه پولیپ ها سرطانی نیستند ، اما سرطان زا می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. یک روش رایج برای تشخیص پولیپ استفاده از کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی است.

تراکم استخوان

زنان 65 سال به بالا باید از نظر پوکی استخوان مورد آزمایش قرار گیرند. اگر تا به حال دچار شکستگی استخوان شده اید ، باید بعد از یائسگی آزمایش تراکم استخوان را انجام دهید. اگر زیر 65 سال سن دارید و خطر شکستگی استخوان در آن بالا است ، باید این آزمایش را نیز انجام دهید.

فشار خون

فشار خون ایده آل برای زنان زیر 8.12 است. هر زن 18 تا 40 ساله باید فشار خون خود را حداقل هر 2 سال یکبار اندازه گیری کند. از سن 40 سالگی به بعد ، فشار خون باید سالی یکبار اندازه گیری شود. اگر فشار خون شما دو برابر 9.14 باشد ، باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

غربالگری سطح کلسترول خون

کلسترول خون بالا می تواند باعث ایجاد پلاک و گرفتگی عروق شود. زنان باید از سن 20 سالگی هر 4-6 سال یکبار به طور منظم بررسی شوند. پس از 45 سالگی ، غربالگری کلسترول بسیار مهم می شود زیرا با افزایش سن خطر بیماری های قلبی افزایش می یابد.

دیابت

اگر شما در معرض خطر بالای دیابت (بی تحرکی ، چاقی شدید ، داشتن درجه یک مبتلا به دیابت) هستید ، باید از سن 40 سالگی هر 3 سال یکبار از نظر دیابت و پیش دیابت غربالگری شوید. اگر فشار خون شما بالاتر از 135/80 یا سطح کلسترول شما بالا باشد ، پزشک ممکن است دیابت نوع 2 را برای شما غربالگری کند.

غربالگری چشم

اگر از عینک یا لنزهای تماسی استفاده می کنید ، سالی یکبار آزمایش چشم انجام دهید. اگر مشکلی در بینایی ندارید ، انجام غربالگری ضروری نیست. با این حال ، اگر مشکلی یا نگرانی دارید ، باید با چشم پزشک مشورت کنید.

غربالگری شفاهی

شما باید هر سال برای سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک شما بررسی می کند که آیا به ویزیت های مکرر نیاز دارید یا خیر.

تهیه کننده: نازنین امتی
منبع: healthgrades

دیدگاهتان را بنویسید