هیچ شلاقی دردناکتر از فقر نیست. امروز آن تازیانه بر پشت مردم زخم است


آیت الله العظمی جوادی آملی فرمودند: در روایات می خوانیم که هیچ آفتی دردناکتر از فقر نیست و امروز این آفت کمر مردم را داغان کرده است و مسئولان باید برای رفع مشکلات تدبیری بیندیشند.

به گزارش شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در دیدار حجت الاسلام و المسلمین حسینی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در کاشان گفت: بهترین سخنی که در خطبه های نماز جمعه می توان گفت، احادیث نورانی اهل بیت است. آل بیت (آرامش باد).

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق (علیه السلام) اذعان می کند: امام صادق (علیه السلام) فرمودند اگر اراده قوی شود بدن نیز قوی می شود. معنای این حدیث این است که نفس ذات است نه بدن; بنابراین اگر روح شجاعت داشته باشد، بدن نیز به او کمک می کند.

وی با تاکید بر لزوم استواری گفت: باید از خدا بخواهد که در راه دین ثابت قدم بماند تا نه حوادث او را به زیر بکشد و نه شیطان او را فریب دهد. قرآن تأکید می کند که باید بر نیت خود ثابت قدم بود. یک وقت انسان در راه استقامت می کند و استوار می شود، یک وقت قبل از شروع کار و در حین نیت از خدا می خواهد. روش دوم ارزش بیشتری دارد.

و افزود: مؤمن هیچ کس را نمی نوازد و نمی تواند او را بازی کند زیرا بر هوای نفس خود غلبه کرده است و در روایات داریم که سبک ترین بت ها مجسمه های سنگی و سنگین ترین بت ها هوای نفس است. !

آیت الله جوادی آملی با اشاره به انواع تبلیغات گفت: تبلیغات یک بار به صورت کلامی است، تأثیر خاص خود را دارد; این زمان تبلیغات عملی است. اگر به درد مردم برسیم، تبلیغات عملی کرده ایم و تاثیرگذاری بیشتری دارد.

وی ادامه داد: پیامبر اسلام (ص) فرمود خدایا به نان ما برکت بده و ما را از آن جدا نکن! چون اگر نان نباشد نمی توانیم نماز بخوانیم و روزه بگیریم. در این حدیث نان به معنای صرفه جویی است. اقتصاد را با تملک و طالع بینی نمی توان ساخت و اگر اقتصاد سالم نباشد دین هم نخواهد بود.

وی افزود: در روایات می خوانیم که هیچ آفتی دردناکتر از فقر نیست و امروز این آفت کمر مردم را داغان کرده است و مسئولان باید برای رفع مشکلات تدبیری بیندیشند.

دیدگاهتان را بنویسید