پژوهشگر عراقی: کنوانسیون رم باید بازنگری شود


شفقنا- پژوهشگر و مدرس حقوق بین الملل در عراق با بیان اینکه خلا قانونی در عرصه بین الملل وجود دارد، گفت: کنوانسیون رم باید بازنگری شود.

به گزارش شفقنا، صفرعلی صبوح، در همایش بین المللی حقوق بین الملل و مخاصمات مسلحانه در منطقه طی سخنانی اظهار کرد: از سال های گذشته جنایات گروه تروریستی داعش و تشکیل دولت واهی را شاهد بودیم و جنایات و جرائم جنگی بزرگی تاکنون رخ می دهد. مطلبی که وجود دارد این است که نمی توانیم جرایم داعش را جزو جرائم بدانیم و این جرم ها که مرتکب شده مجازات شوند ولی با ابراز تعصب تمامی این جنایت ها در عراق و سوریه و در بخشی از ایران رخ می دهد و ما نمی توانیم محاکمه اعمال کنیم.

او عنوان کرد: کسانی که ادعای حقوق بشر می کنند و کسانی که داعش را با وجود آوردند مسئولیت را برعهده نمی گیرند. در سوریه و عراق هم قوانین حقوق بشر اعمال نمی شود.

پژوهشگر و مدرس حقوق بین الملل در عراق ابراز کرد: عده ای می گویند این ها دعوای داخلی بین سوریه و عراق است و این مسئله محل بحث است که داخلی است یا خارجی.

او ابراز کرد: پرونده داعش به دادگاه بین المللی انتقال داده نمی شود داعشی که خیلی از شهرها را از بین برد و ادم ها را کشت.

صبوح تصریح کرد: در بسیاری از قتل نامه های سازمان ملل، حقوق بشر را می خواهد درخصوص داعش و دیگر نیروهای مسلح رعایت کند، داعش معتقد به این قوانین نبود، قتل نامه ۲۰۲۷ و ارجاع این پرونده به دادگاه بین الملل چه راهکاری دارد که بتوان ان را انجام داد؛ حتی اگر شورای امنیت بخواهد وارد شود و اجرا کند ما شاهد این نیستیم و این جرم های وحشتناک دادگاهی نمی شود.

او افزود: برخی می گویند جرم های جنگی داعش از مجازات در امان مانده است.

این مدرس عراقی درخصوص تعهد در کنوانسیون روم ابراز کرد: یکی از مانع ها این است که امروز اگر سوریه به کنواسیون نپیوندد به این معنا است که داعش را پذیرفته است.

او ادامه داد: محاکمات ابتدا باید در دادگاه داخل برگزار شود بعد به دادگاه بین الملل برسد، درست است سوریه دادگاه ویژه تروریست تاسیس کرده اما در عمل کاری نتوانسته کند.

صبوح افزود: امر اخر این است که مدعی الامر می تواند وارد شود اما او هم باید مجوزهایی بگیرد و بعد وارد شود. ما می توانیم فقط رهبران داعش را محاکمه کنیم.

این پژوهشگر عراقی اضافه کرد: در دادگاه بین الملل هیچ کاری نکردند و دادگاه سوریه با دادگاه بین المللی همکاری داشتند و خلا قانون وجود دارد و باید بازنگری در قوانین کنوانسیون روم شود.

دیدگاهتان را بنویسید