یک رویکرد جدید برای کنترل کلسترول ممکن است از یک قرص آزمایشی باشد


بسیاری از مردم برای کنترل کلسترول قرص مصرف می کنند و انواع مختلفی از داروها در بازار موجود است. اما هیچ کدام از آنها نشان داده نشده است که نوع خطرناک کلسترول به نام لیپوپروتئین (a) یا Lp (a) را کاهش دهند.

یک داروی آزمایشی به نام olpasiran نشان داده است که تولید آپولیپوپروتئین (a) را که بخش مهمی از Lp(a) است، مسدود می کند.

این کشف جدید علاقه زیادی را در جوامع علمی و پزشکی ایجاد کرده است. اولپاسیران با اتصال به mRNA بدن انسان عمل می کند و در نتیجه از ساخت آپولیپوپروتئین (ها) توسط آن جلوگیری می کند.

این آزمایش چگونه انجام شد؟

این کارآزمایی روی 230 نفر انجام شد که سطوح بالای Lp(a) داشتند. این نشان داد که کسانی که دوزهای بالایی از الپاسیران دریافت کردند، توانستند سطح Lp(a) خود را تقریباً 95 درصد در مقایسه با سایرین که دارونما دریافت کرده بودند، کاهش دهند. این دارو هر 12 هفته یکبار تزریق می شود.

یک رویکرد جدید برای کنترل کلسترول ممکن است از یک قرص آزمایشی باشد

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، Lp(a) بالا را هر چیزی بالاتر از 125 نانومول در لیتر خون (nmol/L) تعریف می کند.

افراد آزمایشی دارای میانگین Lp(a) 260.3 نانومول بر لیتر بودند و بسیاری از آنها داروهای دیگری مانند استاتین ها را برای کاهش کلسترول مصرف می کردند. استاتین ها رایج ترین نوع داروهای کاهش دهنده کلسترول هستند و برای مدت طولانی وجود داشته اند.

دکتر Michelle O’Donoghue، نویسنده این مطالعه و متخصص پزشکی قلب و عروق در بیمارستان Brigham and Women’s در بوستون، گفت که برخلاف سایر اشکال کلسترول، Lp(a) قبلاً درمان نشده بود. او گفت که داروی جدید نسبتاً ایمن است زیرا از طریق تزریق تجویز می شود و برخی از واکنش های خفیف در محل های تزریق گزارش شده است که خود به خود برطرف شده است.

O’Donoghue افزود که فاز 3 آزمایشی در ماه دسامبر برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی دارو آغاز خواهد شد. او گفت که استفاده از استاتین قطعا به کاهش LDL کمک می کند، اما وقتی صحبت از Lp(a) می شود ممکن است تاثیری نداشته باشد یا گاهی اوقات با افزایش سطح Lp(a) اثر معکوس ایجاد کند. بنابراین، در حال حاضر، به نظر می رسد olpassin تنها نامزد قابل اعتماد برای درمان سطوح بالای Lp(a) باشد.

نتایج این مطالعه در نشست سالانه انجمن قلب آمریکا (AHA) در شیکاگو ارائه شد و به طور همزمان در 6 نوامبر در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد.

اطلاعات بیشتر از Powdersville Post:

🔵چگونه سطح کلسترول و غذاهایی که آن را کنترل می کنند حفظ کنیم؟

🔵متاستاز را می توان با داروهای کاهش دهنده کلسترول کاهش داد

دکتر منش پاتل، رئیس بخش قلب و بخش فارماکولوژی بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه دوک در دورهام، کارولینای شمالی، گفت که Lp(a) یکی از خطرناک ترین مولکول های خون است و افزایش سطح Lp (الف) می تواند باعث سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ شود.

وی افزود که Lp(a) اغلب با مقادیر بالای کلسترول LDL سفر می کند و هرگز قبلاً بررسی نشده بود زیرا هیچ درمان فعالی برای آن وجود نداشت. این به نوعی درمان برای درمان کلسترول را محدود کرد، زیرا هیچ یک از داروهای موجود نمی توانند مشکل کاهش Lp(a) را برطرف کنند.

وی نسبت به داروی جدید ابراز امیدواری کرد و گفت که منتظر نتایج فاز 3 است. ما از تأثیر بیشتر این دارو بر سلامت قلب و عروق مانند کاهش میزان سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ مطلع خواهیم شد.

پاتل توصیه می کند در صورتی که سابقه خانوادگی بیماری قلبی عروقی دارید، از متخصص مراقبت های بهداشتی خود برای آزمایش Lp(a) بخواهید. اگر مشخص شد که این میزان بالاتر است، هر کاری که می‌توانید مانند ورزش انجام دهید، به رژیم غذایی سالم‌تر بروید، غذاهای چرب را کاهش دهید و فشار خون خود را تحت کنترل نگه دارید. همه اینها می توانند به کنترل سطوح بالای Lp(a) کمک کنند.

پست های اخیر نیکی اتکیسون (همه را ببین)دیدگاهتان را بنویسید