10 علامتی که نشان می دهد به گلوتن حساسیت دارید


مجموعه ای از محصولات بدون گلوتن

اگر فکر می کنید گلوتن را برای همه مشکلات معده ، نفخ ، افزایش سردرد و مه مغزی سرزنش می کنید ، تنها نیستید. اکثر بزرگسالان به همین شکل فکر می کنند.

اگر حساسیت به گلوتن دارید ، این بدان معنا نیست که به گندم یا بیماری سلیاک حساسیت دارید. اکثر مردم بدون عدم تحمل گلوتن حساسیت دارند. به همین دلیل است که باید به پزشک مراجعه کنید و در مورد علائم صحبت کنید ، سپس آزمایشات مناسب انجام می شود تا دلیل ایجاد چنین مشکلاتی مشخص شود.

در زیر ده نشانه حساسیت به گلوتن وجود دارد که به شما در تشخیص علائم کمک می کند. این می تواند اشکال مختلفی مانند بیماری سلیاک و حساسیت به گندم ایجاد کند. با این حال ، علائم ممکن است بلافاصله پس از مصرف ظاهر نشوند ، اما بعد از خوردن گلوتن یک یا دو روز طول می کشد.

ورم

یک نشانه همه جا در مورد حساسیت به گلوتن ، نفخ است که به احساس زمانی که معده پر از گاز است ، اشاره دارد. به همین دلیل ، خط روده کوچک آسیب می بیند ، که منجر به هضم غذا توسط روده نمی شود.

تغییرات وزن غیر منتظره

اگر فردی دچار عدم تحمل گلوتن باشد ، می تواند باعث افزایش یا کاهش وزن غیر منتظره شود. مانند حساسیت به گلوتن ، بدن جذب گلوتن موجود در چاودار ، جو و گندم را با مشکل مواجه می کند ، بنابراین مشکلات گوارشی ایجاد می کند و افزایش وزن یکی از این موارد را شامل می شود. همچنین می تواند باعث کمبود ویتامین و التهاب شود که می تواند باعث بیماری های خود ایمنی شود.

مشکلات پوستی

علائمی مانند بثورات پوستی ، آکنه و خشکی پوست همه مشکلات شناخته شده ای هستند که در صورت حساسیت فرد به گلوتن رخ می دهد. هرپتی فرم و کراتوز مو دو مشکل مراقبت از پوست هستند که مستقیماً با حساسیت به گلوتن ارتباط دارند. بثورات و خارش می تواند روی صورت ، دست ها ، باسن و تنه ظاهر شود. بیمارانی که از آکنه رنج می برند ، مشکلات روده ای نیز دارند.

مه مغزی و سردرد

مه مغزی زمانی اتفاق می افتد که فرد نمی تواند به وضوح فکر کند و یکی از علائم رایج عدم تحمل گلوتن است. افراد مبتلا به میگرن به احتمال زیاد با حساسیت به گلوتن و بیماری سلیاک سروکار دارند.

علائم افسردگی و اضطراب

از آنجا که گلوتن نفوذپذیری و التهاب روده را افزایش می دهد ، می تواند باعث اضطراب ، افسردگی ، خستگی و بی خوابی شود. اگر ارتباط روده و مغز شما ضعیف باشد ، بدبخت می شوید و منجر به تغییر خلق می شود.

درد و التهاب مفاصل

افزایش درد مفاصل یکی دیگر از علائم رایج حساسیت به گلوتن است. درد مفاصل در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید هنگامی که عاری از گلوتن می شوند ، کاهش می یابد.

مشکلات گوارشی

اکثر افراد مبتلا به عدم تحمل گلوتن مشکلات گوارشی از جمله اسهال ، یبوست و گاز دارند. اگر شخصی بلافاصله پس از مصرف گلوتن چنین علائمی را تجربه کرد ، نگران کننده است و باید خود آن را آزمایش کند.

بیماری خودایمنی

افرادی که بیماریهای خود ایمنی دارند نیز با حساسیت به گلوتن ارتباط دارند. بیماری سلیاک نمونه ای است که در آن سیستم ایمنی بدن به روده حمله می کند ، که منجر به بیماری های متعددی می شود که در طول زمان ایجاد می شود مانند دیابت ، آرتریت روماتوئید و غیره.

دندانها در وضعیت بدی هستند

علامت دیگر وضعیت بد دندان ها است زیرا مواد معدنی و عناصر لازم در روده جذب نمی شوند. این می تواند باعث پوسیدگی و پوسیدگی دندان شود. اگر فردی به خوبی از دندان های خود مراقبت کند اما مشکلات همچنان ادامه داشته باشد ، به احتمال زیاد به گلوتن حساس است

کمبود آهن

یکی از دلایل بیماری سلیاک کمبود آهن است. علائم شامل تنگی نفس ، خستگی و سردرد است.

دیدگاهتان را بنویسید